"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - Wisława Szymborska
poniedziałek, 30 czerwca 2025
LEAGUE OF LEGENDS: AMBESSA. WYBRANA PRZEZ WILKA - C. L. Clark [opinia]
środa, 11 czerwca 2025
NIE WYMIĘKAJ - Stephen King [opinia]
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Liczba stron: 576
Gatunek: Thriller, kryminał
Moja ocena: 5/6
Holly Gibney to kolejna postać w plejadzie barwnych protagonistów Kinga, która pojawia się w kilku jego książkach, chociaż nie są one oznaczone żadną serią jak na przykład jest to u Cobena z Myronem Bolitarem czy z Jackiem Reacherem u Lee Childa. Pierwotnie pojawiła się ona w trylogii z Billem Hodgesem (Pan Mercedes, Znalezione nie kradzione, Koniec warty), ale na tyle spodobała się Kingowi, że ten postanowił napisać więcej książek z jej mniejszym lub większym udziałem (powieści Outsider i Holly oraz opowiadanie o tym samym tytule w zbiorze "Jest krew..."). Początkowo była ona postacią o pewnych zaburzeniach, zwłaszcza z mocnym kompleksem niższości, ale wraz z kolejnymi książkami widzimy jej zmianę na lepsze i nie inaczej jest w najnowszej książce, którą miałem okazję zabrać ze sobą i ukończyć na Peloponezie w Grecji, czyli Nie wymiękaj.
poniedziałek, 26 maja 2025
GÓRY TO JEST ŚWIAT - Karol Werner [opinia]
Liczba stron: 328
Gatunek: Poradnik, podróżnicza
Moja ocena: 6/6
Góry to jest świat to książka, która trafiła do mnie całkiem przypadkowo, wyświetlając się któregoś dnia na fejsie w propozycji dla mnie. No dobra, może to nie do końca przypadek, bo chodzę po górach, czytam o górach, wypowiadam się i obserwuję portale o górach, więc jakiś tam algorytm spowodował, że książka o górach pojawiła się w propozycjach. Niemniej nie słyszałem o niej wcześniej, ale autor zainteresował mnie nią na tyle, że postanowiłem mu dać szansę, co ostatecznie okazało się być świetnym wyborem.
środa, 21 maja 2025
SZLAK UMRZYKA - Larryt McMurtry [opinia]
Wydawnictwo: Vesper
Cykl: Lonesome Dove, tom: 1
Tłumaczenie: Marek Król
Liczba stron: 398
Gatunek: Western, powieść historyczna, powieść droga, powieść społeczno-obyczajowa, literatura współczesna zagraniczna
Moja ocena: 6/6
„Na południe od Brazos” Larry’ego McMurtry’ego to jedna z najlepszych książek, jakie było mi w życiu czytać. Pamiętam jak dziś jak te ponad 800 stron chłonąłem każdą komórką i pełen zachwytu odkładałem z powrotem na półkę po jej zakończeniu. Chwilę potem w euforie wprawiło mnie wydawnictwo Vesper, które zapowiedziało wydanie kolejnej części („Ulice Laredo”), a jeszcze większy zachwyt był, kiedy wyszperałem w bibliografii autora, że jest to w ogóle cykl dwójki bohaterów - Gusa i Calla – i bardzo, bardzo wierzyłem, że pojawi się u nas całość. Tadam! Trzecia część wpadła mi w ręce już teraz, a czwarta wpadnie za chwilę, bo już zapowiedź „Comanche Moon” jest na sierpień tego roku.
piątek, 9 maja 2025
DZIEJE KSIĘSTWA CIESZYŃSKIEGO - Michael Morys-Twarowski [opis]
Liczba stron: 376
Gatunek: Historia, esej
Moja ocena: 5+/6
Po przeprowadzce z Bytomia do Ustronia, którym jestem oczarowany (podobnie jak całą okolicą odkąd poznałem moją przyszłą żonę, do której jeździłem.), co najmniej kilka razy stykałem się z określeniem Śląska Cieszyńskiego lub Księstwa Cieszyńskiego jakby było to częścią wyodrębnioną, a nie wchodzącą w skład Śląska, jak teraz. I tak w istocie było, o czym kiedyś nie wiedziałem, bowiem istniało, i to przez 6 wieków!, Księstwo Cieszyńskie, które nie było ani Śląskiem, ani Rzeczypospolitą Polską. Cóż, uczymy się całe życie, prawda?
czwartek, 10 kwietnia 2025
SHANTARAM - Gregory David Roberts [opinia]
Cykl: Shantaram, tom: 1
Wydawnictwo: Marginesy
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Liczba stron: 796
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna, autobiografia
Moja ocena: 6/6
Czasem mam tak, że wbrew publicznej opinii, modzie, wszędobylskich pochwał, wychodzę temu naprzeciw i nie sięgam po dany film, książkę czy inne dzieło. Nie kieruję się „ochami” i „achami”, bo nie zawsze jest to adekwatne do danej rzeczy – w końcu każdy ma swój gust i może mi się coś w ogóle nie podobać, co podoba się na przykład większości osób, a co zresztą nie raz już mi się zdarzało. Zdarza się jednak i tak, że coś takiego odłożonego okazuje się być tak dobre, że aż szkoda mi, że jednak zwlekałem, przekreślałem czy po prostu nie dałem szansy wcześniej. I tak właśnie jest Shantaram, które pamiętam jak było wychwalane i promowane przez wielu celebrytów, w tym między innymi Marcina Mellera, i święciło mega sukces w 2016 roku (to już 9 lat temu!).
sobota, 22 marca 2025
KAMIENNY WOJOWNIK - Ian C. Esslemont [opinia]
Cykl: Imperium Malazańskie, tom 3
Wydawnictwo: Mag
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Liczba stron: 712
Gatunek: Fantasy, high fantasy
Moja ocena: 5/6
Szara Grzywa wierzył, że ucieknie od swojej przeszłość. Mając szkołę szermierki w Falarze, oczekiwał spokojnego i lekkiego życia, chociaż jego młody towarzysz Kyle nie jest tak samo zadowolony z normlanego życia poza kompanią najemników. Jednak wydaje się, że nie jest tak łatwo zniknąć dla byłej Pięści Imperium Malazańskiego, zwłaszcza że został skazany na śmierć przez samo Imperium. A ponieważ na tronie Malazu zasiadł nowy Imperator, Rilish, który rozpamiętuje hańbę, jaką jest nieudana inwazja Imperium pod dowództwem Szarej Grzywy na Korel, niedługo Szarej Grzywie uda się zażyć spokoju. W kryptach pod Untą, stolicą Imperium, leżą odpowiedzi na tę katastrofę. A z tej pogrzebanej historii wyłania się imię Kamienny Wojownik.
czwartek, 27 lutego 2025
CZŁOWIEK W LABIRYNCIE - Robert Silverberg [opinia]
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Liczba stron: 263
Gatunek: Science fiction
Ocena: 4+/6
Druga książka Silverberga wpadła mi w repertuar, bo coś mnie wzięła chętka na ponowne sięgnięcie po tego autora (nota bene bardzo lubię jego literaturę), a że miałem dwie nieprzeczytane jeszcze pod ręką, to czemu nie. Zwłaszcza, że widać iż Vesper zaczął coraz śmielej sięgać po starsze książki znanych i uznanych pisarzy fantastyki, więc warto sobie bardziej na bieżąco czytać. :P
poniedziałek, 17 lutego 2025
KSIĘGA CZASZEK - Robert Silverberg [opinia]
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Liczba stron: 258
Gatunek: Science fiction
Ocena: 3+/6
sobota, 1 lutego 2025
STO LAT SAMOTNOŚCI - Gabriel García Márquez [opinia]
Wydawnictwo: MUZA
Tłumaczenie: Grażyna Grudzińska, Kalina Wojciechowska
Liczba stron: 454
Gatunek: Realizm magiczny, klasyka, współczesna zagraniczna
Ocena: 4/6
Chodziła za mną ta książka, oj chodziła, długo. I pewnie dalej bym po nią nie sięgnął, gdyby nie serialowa ekranizacja netflixa. A że netflix często robi bardzo dobre filmy i seriale to już nie raz się przekonałem. No i ocena na filmwebie zwiastowała, że taka właśnie jest i ta ekranizacja Marqueza, więc w końcu przyszła pora!
czwartek, 16 stycznia 2025
JERZY KULEJ: W CIENIU PODIUM - Piotr Szarama [opinia]
sobota, 4 stycznia 2025
ŁUCZNIK - Bernard Cornwell [opinia]
Cykl: Saga o Świętym Graalu (tom: 4)
Wydawnictwo: Hi:Story
Tłumaczenie: Marta Magdalena Borkowska
Liczba stron: 512
Gatunek: Powieść historyczna
Moja ocena: 6/6
Czwarty, i pewnie nie ostatni, tom o Thomasie z Hookton za mną. Akcja dzieje się w 1356 roku, kiedy angielska armia w najlepsze podbija kolejne terytoria Francji i powiększa swoje łupy. Król Edward jest na tyle pewny swego, że porusza się coraz śmielej i bardziej w głąb terytorium odwiecznego wroga, ale Francuzi bynajmniej nie mają zamiaru tolerować tego dłużej, więc szykują armie i naganiają sojuszników, żeby ponownie doprowadzić do konfliktu z Anglikami.