środa, 22 marca 2023

SZTUKA OBSŁUGI PENISA - Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski [opinia]

Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 357
Gatunek: Wywiad, poradnik, seksuologia, popularnonaukowa
Moja ocena: 5/6


Kto tabu unika i żadnego tematu się nie boi, ten czyta, ogląda i mówi o wszystkim. Trzeba zwiększa swoją wiedzę, bo to przydatne często w niespodziewanym momencie. A jeszcze lepiej, jeśli na co dzień. Niniejsza książka trafiła do mnie pod wpływem chwili, ale po pierwszych paru stronach wiedziałem, że bardzo dobrze się stało. Na pewno nie raz tak macie, że w ogóle nie braliście pod uwagę jakiejś książki, a ona nagle pojawia się w waszym zasięgu wzroku, bierzecie do ręki i potem ze sobą do domu. W przypadku Sztuki obsługi penisa było tak, że podczas wspólnego wypadu z narzeczoną do księgarnio-antykwariato-kawiarni "Kornel i Przyjaciele" w Cieszynie, o której już kiedyś tu wspominałem, przy posiedzeniu przy pysznej kawie z wierzchem z bitej śmietany, zainteresowaliśmy się półką, która była w naszym zasięgu. Półką o psychologii, socjologii i ogółem popularnonaukowa. Właściwie to narzeczona się zainteresowała, biorąc właśnie tę książkę do ręki, kiedy ja byłem na chwilę w toalecie. Ja po powrocie uśmiechnięty co też ona tam czyta, w odpowiedzi zdecydowałem się poszukać podobnej książce o waginie. I znalazłem!

Początkowe uśmieszki nas obojga  wygasł i spotkały się z marsem zainteresowania na czołach. Razem z moją narzeczoną stanowczo stwierdziliśmy "Bieremy!". Ja kupiłem jej o waginie, ona mi o penisie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że obie razem przeczytamy, ja zaczynając od powiększenia swej wiedzy o własnych przyrodzeniu, ona zaś o swoim narządzie. Po przeczytaniu wymieniamy się, a potem dyskutujemy. I powiem wam, że bardzo dobrze się złożyło, bo to książka, która zdecydowanie musi być w każdym domu, chociaż na pewno nie raz wywołuje spory uśmiech, a nie raz pewnie i wstyd czy zażenowanie, jeśli się weźmie to ręki w miejscu publicznym. W istocie okazuje się literaturą nader poważną i bardzo, bardzo przydatną. 

Sztuka obsługi penisa to wywiad dziennikarza Przemysława Pilarskiego z seksuologiem i psychoterapeutą Andrzejem Gryżewskim. Napisana w bardzo przystępny sposób, porusza wiele ciekawych kwestii związanych nie tylko z naszym męskim narządem płciowym, ale przede wszystkim z seksualnością ogółem, związkach obu płci, relacjach partnerskich, psychologii, socjologii i wiele wiele innych. Wielu z nas, mężczyzn, zapewne się zdziwi jak wiele jeszcze nie wie o swoim przyrodzeniu, i jak wiele problemów z nim związanych się pojawia, i skąd się biorą. Doktor Gryżewski przedstawia naszą męskość z każdej strony - budowę, funkcjonowanie, problemy genetyczne, problemy psychiczne, łóżkowe, w relacjach z kobietami i otoczeniem, obala stereotypy, przedstawia były i współczesny model mężczyzny, uczy, wyjaśnia, partycypuje przyszłe problemy, wizerunek mężczyzny, podejście do seksu. Istne kompedium wiedzy o penisie przedstawione w luźny sposób w formie wywiadu, dzięki czemu bardzo sprawnie i szybko się czyta, i chętnie w każdej chwili sięga, żeby przeczytać raptem kilka stron.

Podsumowując. Cholernie dobra książka i uważam, że każdy facet (i kobieta, która chce nas i nasze funkcjonowanie oraz narząd poznać) powinien przeczytać. Nie tylko taki, który ma aktualne problemy z erekcją, przedwczesnym wytryskiem, niesprawnie funkcjonującym narządem w jakikolwiek sposób, pewnością siebie itp. itd. Nawet jeśli żaden z wymienionych problemów Ciebie/ mnie nie dotyczy, to z czasem na pewno któryś będzie. Nie zawsze będzie erekcja kilkudziesięciominutowa, nie zawsze czas stosunku taki, jak kiedyś za młodu. Nie zawsze jest dobry dzień na seks i nie zawsze odpowiednie warunki. Najważniejsze to nie panikować, nie zamykać się na problem i reagować rozmową z partnerem, udaniem się do odpowiedniego terapeuty, ale w żadnym wypadku nie zamykać w sobie i nie dusić problemu. Najistotniejsze to zapamiętać, że najważniejszy organ to mózg, który trzeba rozwijać i o który trzeba dbać, bo stamtąd wychodzą wszelkie problemy, i że największym z nich jest brak komunikacji z drugą stroną. Jeśli nie potrafimy ze sobą rozmawiać, a z partnerem zwłaszcza, to każdy związek będzie powoli się rozpadał. Bez chichotu, bez głupich uśmieszków i bez szydery Sztukę obsługi penisa szczerze polecam każdemu facetowi. 

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. To prawda, tytuł oryginalny. :) Ale uważam, że o penisie i o waginie książki powinny być w każdym domu. Szalenie potrzebne książki. ;)

      Usuń