wtorek, 30 września 2014

Niecodzienna inicjatywa Wydawnictwa Wiatr od morza

Dzisiaj do sprzedaży trafiła książka "Anglicy na pokładzie" autorstwa Matthew Kneale'a. Powieść jest warta uwagi zważywszy na fakt, że została ona przetłumaczona aż przez 21 tłumaczy! Niespotykane przedsięwzięcie było zaplanowanym działaniem Wydawnictwa, które postanowiło wypuści tę książkę specjalnie w dzisiejszym dniu, kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Tłumacza. 

Autor: Matthew Kneale
Tytuł oryginału: English Passengers
Tłumaczenie: zbiorowe pod redakcją Michał Alenowicz i Krzysztof Rudolfa
Oprawa: miękka
Stron: 528
Cena: 49,99 zł
Opis:

"Niezwykła powieść o wyprawie morskiej z Anglii na Tasmanię – opowiedziana przez 21 narratorów, przełożona przez 21 tłumaczy!

Rok 1857. Natchniony pastor Geoffrey Wilson postanawia udowodnić, że biblijny ogród Eden znajduje się na Tasmanii. Kaznodzieja staje na czele ekspedycji, w której towarzyszy mu botanik Timothy Renshaw – młody utracjusz, wysłany przez rodziców na wyprawę, aby „poznał życie” – oraz chirurg Thomas Potter, zawzięcie badający „typy ludzkie” i opracowujący pseudoantropologiczne, rasistowskie teorie. Angielscy dżentelmeni czarterują statek, nie zdając sobie sprawy, że jego załogę stanowią przemytnicy z Wyspy Man uciekający przed londyńskimi celnikami, a ładownie pełne są tytoniu i francuskiej brandy.

Komiczna zbieranina dziwaków wyrusza na drugi koniec świata, nie spodziewając się, że to, co zastanie na Tasmanii, niewiele ma wspólnego z rajem – wyspa usiana jest bowiem koloniami karnymi, a angielscy osadnicy okazują miejscowej ludności niezrozumienie i pogardę, przemocą narzucając jej europejskie standardy życia.

Swobodnie bawiąc się konwencją dziewiętnastowiecznych powieści marynistycznych, Kneale tworzy niezwykle bogatą, wciągającą i momentami komiczną fabułę, a zarazem przekonująco przedstawia tragiczny los rdzennej ludności Tasmanii. Autor dopuszcza do głosu aż dwudziestu jeden narratorów (w tym tasmańskiego aborygena czy na wpół obłąkanego doktora Pottera), wspaniale różnicując styl, podkreślając konflikty między bohaterami i kulturami oraz pokazując, jak nierzadko ograniczeni jesteśmy w naszym postrzeganiu świata."

Możecie też przeczytać fragment tej książki wchodząc na ten link. :)    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz