poniedziałek, 4 maja 2015

Klasyka niedługo w sprzedaży!

Na stronie Wydawnictwa Zysk pojawiła się niespodziewanie nowa majowa zapowiedź książki W ciemnym zwierciadle Joseph Sheridan Le Fanu, który znany jest przede wszystkim w kręgu czytelników sięgających po klasykę grozy (E. A. Poe, M. R. James, Bram Stoker i inni). Książka ma pojawić się 11 maja, i na pewno ucieszy fanów gatunku. Tak prezentuje się okładka i opis:W ciemnym zwierciadle to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są najrozmaitsze przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W umysłach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii, ale dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora – którym jest były sekretarz doktora opracowujący dzieła nieżyjącego już uczonego – Le Fanu zdaje się celowo nie zajmować jednoznacznegó stanowiska wobec opisywanych wydarzeń i wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych.

Każda z opowiedzianych historii porywa absolutnie frapującym pomysłem fabularnym i stylem narracji, a w najsłynniejszej z nich, „Carmilli” (która Bramowi Stokerowi posłużyła jako inspiracja do napisania „Drakuli”), Le Fanu stworzył typ kobiety-wampira funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.

Joseph Sheridan Le Fanu (1814-1873) – pisarz irlandzki, klasyk powieści gotyckiej. Spośród dzieł, które powstały na bazie jego fascynacji siłami nadprzyrodzonymi, warte odnotowania są powieści: Dom przy cmentarzu (1863) i Stryj Silas (1864) oraz zbiór opowiadań W ciemnym zwierciadle (1872). Mimo że Le Fanu za życia odniósł finansowy sukces i był autorem entuzjastycznie przyjmowanych bestsellerów przez ponad dwadzieścia lat, po śmierci został zapomniany i dopiero wznowienie w 1923 roku tej ostatniej książki, opracowanej i opatrzonej wstępem przez M.R. Jamesa, sprawiło, że jego kunszt pisarski został powszechnie doceniony. Dziś uznaje się go za niedoścignionego mistrza w dziedzinie zjawisk niesamowitych i nadprzyrodzonych – wspólnie z Edgarem Allanem Poe i Bramem Stokerem uważany jest za prekursora nowoczesnej powieści grozy.

Źródło: http://www.zysk.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz