wtorek, 7 października 2014

TORTILLA FLAT - John Steinbeck [recenzja]


Tłumaczenie: Jan Zakrzewski
Tytuł oryginału: Tortilla Flat
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7839--47-9
Liczba stron: 248
Gatunek: Powieść społeczno-obyczajowa, powieść łotrzykowska,literatura współczesna zagraniczna
Moja ocena: 5/6Pilon, Pablo, Jezus Maria Corcoran, Wielki Joe Portugalczyk i Danny to piątka przyjaciół wychowujących się w małym miasteczku Monterey, w dzielnicy Tortilla Flat. Mieszkają razem w jednym domu Danny'ego, który odziedziczył nieruchomość po dziadku i jest głównym bohaterem tej książki. Na co dzień przyjaciele wymigują się od wszelkiej ciężkiej pracy. Wolą żyć z żebractwa i drobnych grabieży, aby zdobyć coś do jedzenia i przede wszystkim do picia. A gustują tylko i wyłącznie w winie, które jest ich lekarstwem na wszystko, i bez którego nie da się żyć. Wiecznie spragnieni wina bohaterowie przeżyją wiele przygód, które odcisną się na ich życiu i sprawdzą ich charaktery.

Druga książka Steinbecka równie dobra, jak "Myszy i ludzie". Tym razem również mamy z pozoru banalną fabułę, która przedstawia modelowy przykład prawdziwej przyjaźni między głównymi bohaterami, których jest więcej niż w "Myszach i ludziach". Ale nie tylko przyjaźń jest tym, z czym spotkamy się w tej książce. Dowiemy się też jakie znaczenie ma miłość, śmierć i męstwo. Jak główni bohaterowie zachowują się w najcięższych chwilach, które runą na nich, jak niespodziewany deszcz z urwanej chmury. Ile trzeba męstwa lub cwaniactwa, żeby przeżyć na tym ciężkim świecie i pozyskać potrzebne do życia środki.

Steinbeck po raz drugi jawi mi się jako modelowy przykład pisarza, którego styl jest bezbłędny i wart naśladowania, a książki warto czytać, omawiać i czerpać z nich jak najwięcej, ile tylko się da. Klasyka, którą nie tylko powinno się znać z przyzwoitości, ale także nakazywać czytać potomności, aby pokazać im największe wartości, jakie niosą ze sobą czytane książki.

"Tortilla Flat" to świetna powieść społeczno-obyczajowa i łotrzykowska, która skłania do refleksji i przemyśleń, a o to przecież głównie w tym czytaniu chodzi. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz