czwartek, 14 marca 2024

KSIĘGA ZAGINIONYCH OPOWIEŚCI. CZĘŚĆ 1 - John R. R. Tolkien, Christohper Tolkien [opinia]

Tytuł oryginału: The Book of Lost Tales. Part I
Cykl: Historia Śródziemia, tom: 1
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc, Cezary Frąc
Liczba stron: 325
Gatunek: Fantasy, high fantasy, esej
Moja ocena: 5/6

Księga zaginionych opowieści. Część 1 to pierwszy tom dwunastotomowego cyklu wydanego przez Christophera Tolkiena o całym Śródziemiu, powstały na podstawie szeregu zapisków, listów i notatek, które pozostawił jego ojciec. Cykl to bardzo wyczekiwany przez fanów i w Polce jego zapowiedź przyjęto z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem, bo do tej pory wydany był tylko po angielsku i w całości jedynie w Wielkiej Brytanii. W poszczególnych krajach pojawiały się pojedyncze tomy, ale to u nas w końcu zostanie wydany w całości!

Cały cykl pokazuje od początku, krok po kroku, jak był tworzony świat Śródziemia przez Johna R. R. Tolkiena oraz zawiera - oprócz wcześniejszych wersji niektórych opowiadań - także niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze samego J.R.R. Tolkiena.

W środku znajdziemy dziesięć rozdziałów, gdzie każdy wzbogacony jest o wiele przypisów, a na końcu także i komentarzy wyjaśniających niektóre kwestie, rozwijających pewne myśli czy też wskazywanie konkretnych zmian (np. pomiędzy różnymi wersjami wierszy czy opowiadań). A przeczytamy tu między innymi o: Muzyce Ainurów, przybyciu Valarów i budowie Valinoru, skowaniu Melka, kradzieży przez niego klejnotów i mroku nad Valinorem, opowieści Gilfanona czy ucieczce Noldolich. 

Pozycja to bardzo ciekawa i szalenie wzbogacająca zasób informacji o Śródziemiu, które uwielbiamy, i na temat którego jesteśmy złaknieni wiedzy. Nie oszukujmy się, jest to pozycja stricte skierowana dla fanów Tolkiena, ale że tych jest na całym świecie miliony, a w Polsce kilkanaście tysięcy, to na pewno pierwszy nakład rozejdzie się jak świeże bułeczki. Nic tylko czekać na kolejne tomy!

Historia Śródziemia:
1. Księga zaginionych opowieści, cz. 1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz