poniedziałek, 29 stycznia 2018

Zapowiedzi na luty

Dopiero co były pierwsze zapowiedzi na Nowy Rok, a tu już kolejne. I znowu zaczyna się ten szaleńczy roczny pęd, który ani się nie spostrzeżemy jak skończy się w grudniu. I tak znowu, i tak znowu. Ale do rzeczy. Zerkam sobie co też wydawnictwa przygotowały na luty, co mnie zainteresuje, i otępiałem. Tyle wszystkiego, że jak to pozbierać do kupy to mi nie braknie czytania przez 2-3 miesiące, a gdzie tam nowości z marca, kwietnia, maja? Cóż, jakoś to będzie! Zobaczcie. :)

Prószyński i S-ka
Rachel Childs, córka sławnej pisarki i była dziennikarka telewizyjna, żona dziedzica wielkiej firmy, Briana Delacroixa, prowadzi życie, które może wzbudzać zazdrość. Ale pozory mylą. Mieszka w luksusowym apartamentowcu i boi się z niego wychodzić. Skrywa tajemnicę, a ta doprowadza ją do obłędu.Żyje na co dzień z człowiekiem, który nie jest tym, za kogo się podaje. 
I gdy pewnego deszczowego dnia Rachel ku własnemu zdziwieniu wychodzi z domu, na ulicy zauważa coś, co przewraca jej świat do góry nogami. I choć bardzo by chciała, nie może dłużej udawać, że wszystko jest w porządku, bo stawką w tej grze jest jej życie. Kobieta, która nie wierzyła w siebie, a bezgranicznie ufała mężowi, w dramatycznych okolicznościach jest zdana na własną inteligencję i odwagę. Kobieta, która uciekała przed mrokiem tego świata, musi w tym mroku żyć – i przeżyć…


Harlan Ellison - kontrowersyjny geniusz światowej literatury, prowokator nieustannie testujący granice wyobraźni. Obsypany nagrodami, zaliczony w poczet wielkich mistrzów SF i horroru. Jego twórczość była inspiracją m.in. dla Neila Gaimana, Dana Simmonsa, Jamesa Camerona i rodzeństwa Wachowskich. "To, co najlepsze" to dwutomowa kolekcja, po raz pierwszy ukazująca polskim czytelnikom bogactwo i różnorodność dorobku tego niezwykłego pisarza i scenarzysty. Drugi tom ukaże się jesienią 2018.

MAG
Na pobojowisku po ostatniej wielkiej bitwie Wojny Secesyjnej rozczarowany życiem unionista-lekarz natrafia na obrabiającą trupy dziwną postać i jego życie zmienia się na zawsze…W Strasburgu, parę lat przed Rewolucją Francuską, konserwator obrazów dostaje zlecenie namalowania cyklu portretów pięknej kobiety w różnych fazach jej życia, choć sama kobieta najwyraźniej się nie starzeje…
W Nowym Jorku z czasów prohibicji młoda marksistka pojawia się nagle wśród elit, w dodatku podszywając się pod osobę, która nigdy nie istniała…Czerwony śnieg to powieść o miłości i krwi, o ideach i snach, a wszystko wiąże w całość tajemnicze stworzenie wywiedzione z najmroczniejszych przedwiecznych ludzkich mitów, które cudem przetrwało do dzisiejszych czasów, wciąż rośnie i wciąż zabija…

Rebis
Ziemię podbili przybysze z Ganimedesa, obdarzeni zdolnościami telepatycznymi kosmici, którzy wyglądem przypominają wielkie robaki. Ludzkość bez szczególnego oporu ogłosiła kapitulację i jedynie nieliczne grupy partyzanckie podjęły walkę z okupantem. Doktor Rudolph Balkani, szef Biura Badań Psychodelicznych, odkrył sposób na pokonanie Ganimedejczyków. Stworzył urządzenie zniekształcające rzeczywistość, dzięki któremu ludzie mogą się wyrwać spod ich telepatycznej władzy. Niestety, Balkani jest wiernym sługą najeźdźców i nie zamierza pozwolić na to, żeby wynalazek został użyty przeciwko nim.

Zysk i S-ka
Tajny rządowy Ośrodek Badań Kosmicznych Occam w Baltimore otrzymuje do analizy niezwykły obiekt: ziemnowodną humanoidalną istotę schwytaną w Amazonii. W laboratorium toczy się gra wywiadów i sprzecznych stanowisk: jedni naukowcy chcą stworzenie uśmiercić i zbadać jego organizm, by odkryć tajemnicę odległych podróży kosmicznych, inni natomiast proponują utrzymywać je przy życiu dla dobra postępu technologicznego. W międzyczasie pomiędzy istotą a opiekującą się nim w tajemnicy jedną z woźnych, niemą kobietą, która porozumiewa się ze stworem za pomocą języka migowego, nawiązuje się dziwna i głęboka więź…

Literackie
Fake news, bomby, seks, polityka, małe prawdy poskładane w wielkie kłamstwo. Świat po 11 września oczami laureata Nagrody Bookera.To, co wczoraj było prawdą, dzisiaj już nią nie jest. Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a usiłujący za wszelką cenę ratować swoją karierę wypalony zawodowo dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki. Dziewczyna z trudem rozpoznaje siebie w zmanipulowanym telewizyjnym portrecie. Próbuje uciekać. Tymczasem w tle polowania na Doll rozgrywa się zupełnie inna mroczna historia…

Marginesy
Porażająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”. To również napisana z uczuciem i zaangażowaniem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka.
Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Ciężką pracą udało im się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy w rodzinie zdobył dyplom wyższej uczelni. Vance pokazuje jednak, że nie da się uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu, biedy i traum, tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzili.

Źródła opisów i okładek:
www.proszynski.pl
www.mag.com.pl
www.rebis.com.pl
www.zysk.com.pl
www.wydawnictwoliterackie.pl


I co wy na to? Bo ja to nie wiem, za co będę miał się zabrać i nawet się nie ośmielę deklarować cokolwiek na luty w planach. :)

38 komentarzy:

  1. Na pewno Elison i Dick, a z Maga Ryan'a. Ciekawi mnie bardzo kontynuacja jego historii o smokach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten Kraus może być dobry, Łuki. I wiele się już mówi o ekranizacji Del Toro, który bardzo dobrze potrafi kręcić filmy. I chyba właśnie dlatego zdecyduję się przeczytać, żeby potem skoczyć do kina na film z podstawą wiedzy na temat świata i postaci. :)

      Usuń
    2. No właśnie też myślę nad tym Kształtem wody, ale może w ebooku to przeczytam :) Ja szans nie będę miał, żeby pójść na ten film, ale może później uda się go gdzieś obejrzeć online ;)

      Usuń
    3. Ja chyba nie, bo nie mam już kontaktu z dostarczycielem ebooków. Ale to nie szkodzi, jak się nie spodoba na tyle, bym to chciał mieć to pójdzie do wymiany albo na konkurs. ;) I w sumie to nie jest taki priorytet jak reszta, raczej na samym dole z tych wszystkich zapowiedzi.

      Usuń
  2. Ten Lehane bardzo intryguje. Zwłaszcza, że obecnie jestem w połowie Wyspy tajemnic...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. .... i jestem zadowolony? :)

      Usuń
    2. To było pytanie retoryczne z mojej strony. :D ;)

      Usuń
    3. A Ty oprócz Wyspy i Rzeki czytałeś coś jeszcze Lehane?

      Usuń
    4. Nie. Zabierałem się ze 2 razy za "Miasto niepokoju", które mam na półce (to takie klimaty gangsta czasów prohibicji), jednak do tej pory nie czytałem. Ale dzisiaj się zabieram za tą nowość, więc do tygodnia, możesz się spodziewać recki. ;)

      Usuń
    5. To czekam, bo jestem niezwykle ciekawy.

      Usuń
    6. Póki co 70 str za mną i nie ma w tym ani trochę thrillery czy kryminału, a mocnej obyczajówki. Ale zobaczymy, co dalej.

      Usuń
  3. "Pokochać noc" baaardzo mnie zaintrygowało! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I dobrze. Mnie też. A że możliwości Lehane'a znam to i czytam zaraz jak ebooka dostanę. :)

      Usuń
  4. Pojwienie się określenia "marksistka" powoduje, że wzbraniam się przed najnowszą propozycją UW. Za dużo mnie tym katowali na studiach, ale pomarudzę i pewnie kiedyś przeczytam. A w lutym czekam na nowy tom Dinozaurów, ale coś jeszcze było, tylko nie zapisałam i nie wiem co...
    Ogółem to odpuszczam na razie zakupy nowości, znów musze sobie trochę zejść z tego, co mi się nagromadziło na półce :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zapo Maga jest jeszcze "Matka Edenu", ale nie czytałem 2 poprzednich części, więc tego tutaj nie daję, mimo że w dalekiej przyszłości chyba to sprawdzę. :P
      No ja ostatnio nadgoniłem trochę swoich książek stojących od dawna lub bardzo dawna. Ale teraz zaczyna się ten okres wzmożonych nowości, że będę czytał pewnie do maja aktualne. :)

      Usuń
    2. Wiem wiem, ja też nie czytałam pierwszego Edenu, planuję kupić dopiero, jakoś niebawem.
      W lutym mam sporo wolnego, więc najpewniej będe mogła trochę nadrobić zaległości. Na przekór najkrótszemu miesiącowi wezmę się za czytanie cegieł...

      Usuń
    3. Tylko 2 dni krótszy, równie dobrze mogły wypaść wtedy, kiedy czytać byś i tak nie mogła. ;)

      Usuń
  5. Na ten moment interesują mnie w sumie:
    Matka Edenu, Chris Beckett,
    Czerwony śnieg, Ian R. McLeod,
    Bramy Światłości. Tom 2, Kossakowska Maja Lidia,
    Czarne sny, Kornew Paweł.
    Nad resztą jeszcze dywaguję. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ty nie czytujesz za bardzo sf, prawda? Chociaż ten Weir ostatnio. Ja bym sprawdził Dicka na Twoim miejscu. Ale nie tego, a "Ubika" albo "Człowieka z Wysokiego Zamku" na przykład. ;)

      Usuń
    2. Czytuję, ale znacznie mniej niż klasycznego fantasy. Do Dicka zaś przymierzam się od dawna, ale zawsze coś stanie mi na drodze. ;)

      Usuń
    3. To spróbuj, bo to klasyk i mega nietypowa literatura. Człowiek pisał większość książek na ćpaniu i to widać w jego wizjach u niektórych bohaterów. Ale to nie takie popierdółki naćpanego kolesia dla zabawy, a naprawdę konkretne przemyślenia i wizje.

      Usuń
  6. Dla mnie Ellison i MacLeod. Ten MacLeod ma genialną okładkę. :) Kształtem wody byłam zainteresowana dopóki nie zaczęłam oglądać filmu, który wyłączyłam w połowie. Straszne romansidło, albo ja nie kapuję głębi tego filmu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Większość w UW i Artefaktach ma. Ogólnie MAG ma świetne okładki, dla mnie najlepsze ze wszystkich wydawnictw do tej pory.

      Usuń
    2. Zgodzę się z tym. :)

      Usuń
  7. Flanagan na bank,ale to do przewidzenia, "Czerwony śnieg" zapowiada się obiecująco, podobnie jak "Kształt wody". Przeczytam jeszcze "Elegię dla bidoków". Za dużo tych dobroci, czasu tylko brak.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No własnie doszukując się tego Flanagana i pierwsze co pomyślałem o Tobie. W przypadku "Elegii.." zresztą też, bo to Twoje klimaty. :)

      Usuń
  8. Ten Ellison mnie ciekaw i Kraus. I hm... gdzieś tu powinna być jeszcze "Matka Edenu"! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna, gdybym mnie wcześniej Beckett oczarował, ale tak się nie stało. Pewno wrócę do niego, ale do pierwszej części, i nie wiem czy się spodoba na tyle, że 'Matka Edenu' będzie się potem znajdowała w moich planach, wobec czego na teraz jej nie uwzględniam. ;)

      Usuń
    2. Ciemny Eden to raczej Cię nie oczaruje, ale powinien się spodobać przy drugim podejściu ;) Jest specyficzny, ja byłam BARDZO zadowolona :)

      Usuń
    3. Te pierwsze to zaledwie 20 pierwszy stron, bo stwierdził, że tak specyficzna lektura na tamten moment mi nie przypasuje i bedę męczył, bo potrzebowałem coś lżejszego.

      Usuń
  9. "Kształt wody" chyba sobie odpuszczę i jednak pójdę najpierw do kina ale chętnie sięgnę po "Czerwony śnieg" i "Pokochać noc".

    OdpowiedzUsuń
  10. Jedna z pewnością będzie moja - "Czerwony śnieg". Poza tym po "Rzece tajemnic" mam ochotę kontynuować moją przygodę z twórczością Lehane'a, ale nie wiem czy konkretnie będzie to "Pokochać noc".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A "Wyspę" już czytałaś? Jeśli nie to proponuję taką kontynuację. ;)

      Usuń
    2. Nie czytałam. Oglądam film lata temu - w zamierzchłych czasach kiedy to rzadko czytałam ;P Nie wspominajmy tych dni ;) Niewiele pamiętam z filmu, więc może to dobry czas na sięgnięcie po powieść :) Rozumiem, że polecasz?

      Usuń
    3. Tak. Rzekę i Wyspę obowiązkowo. A Tobie się "Rzeka" podobała to nie ma opcji, żeby "Wyspa" nie. ;)

      Usuń