poniedziałek, 30 lipca 2018

Zapowiedzi sierpniowe

Kolejny wakacyjny miesiąc przed nami i zapowiedzi książkowe na ten piękny, ciepły okres. Nigdy nie brakuje mi książek do czytania, ale też nigdy nie brakuje ciekawych nowości, które wychodzą w wakacje. Lipiec miał ich kilka. Sierpień podoba mi się jednak bardziej. Zobaczcie sami. 

Prószyński i S-ka

Małym, sennym miasteczkiem wstrząsa seria tragicznych wydarzeń. Kilkunastoletni Garret, znany z odrażającego, dziwacznego hobby – hodowli owadów – jest podejrzany o zamordowanie kolegi i uprowadzenie oraz prawdopodobnie zabicie dwóch dziewcząt. Lokalnej policji przychodzi z pomocą sparaliżowany, wybitny nowojorski kryminalistyk Lincoln Rhyme, który za dwa dni ma zostać poddany operacji w tutejszym Centrum Medycznym. W zorganizowanym naprędce laboratorium bada i analizuje nikłe dowody. 
Tymczasem poszukiwania Owadziego Króla trwają, wreszcie udaje się go ująć, ale nie wiadomo, gdzie są i czy żyją jego ofiary. Schwytanego Garreta niespodziewanie uwalnia z aresztu asystentka i przyjaciółka Rhyme’a, Amelia, intuicyjnie przekonana, że chłopiec jest niewinny. Wtedy jednak sama staje się jego zakładniczką. Pościg rozpoczyna się na nowo..

Rebis
Trwa wyścig zbrojeń między blokiem zachodnim i chino-radzieckim. Tak naprawdę jednak Lars Powderdry, główny projektant broni Za-Bloku, tworzy wyłącznie efekciarskie gadżety, urządzenia, które tylko z pozoru są śmiercionośne. Niespodziewanie na niebie pojawiają się obce, wrogie satelity i świat potrzebuje prawdziwej militarnej siły. Za-Blok i Oko-Wschód dochodzą do porozumienia, a Lars musi podjąć współpracę ze swoim radzieckim odpowiednikiem, atrakcyjną Lilo Topczewą. Na dodatek zaczyna się w niej zakochiwać, choć dobrze wie, że Lilo może go w każdej chwili zabić…

Literackie
Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?
„Woda na sicie” to oparta na zapisach przesłuchań, wielowarstwowa, porywająca powieść, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. To także studium osoby przesłuchiwanej, a jednocześnie ciąg dalszy opowieści o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn. Literacki majstersztyk. Kolejny popis pisarskiego kunsztu Anny Brzezińskiej, której bohaterki zapadają w pamięć na długo po lekturze, bez względu na to, czy są dworskimi maskotkami, jagiellońskimi królewnami, czy czarownicami…

Mag
Wysoko nad diamentoidalnym łożyskiem skalnym dwudziestopierwszowiecznego Nowego Chusanu mieszkają potężni Neowiktorianie, którzy sprawują władzę w Atlantydzie/Szanghaju, gdzie obowiązują surowe prawa konfucjańskie.
John Percival Hackworth należy do elity Neowików. Jest wybitnym nanotechnologiem, a zarazem zbiegiem i twórcą nielegalnej kopii „Ilustrowanego lekcyjonarza każdej młodej damy”.
Mała Nell jest sierota po lturyście. Przeżyłaby w ubóstwie całe życie, gdyby nie jedno doniosłe wydarzenie - kradzież „Lekcyjonarza”, interaktywnego urządzenia pomagającego kobietom myśleć

Dwóch złodzieji chce poznać odpowiedzi.
Narodziny Riyrii…
Przez ponad rok Royce Melborn próbował zapomnieć o Gwen DeLancy, kobiecie, która uratował życie jemu i jego towarzyszowi Hadrianowi Blackwaterowi. Nie mogąc o przestać o niej myśleć, Royce wraca do Medfordu z Hadrianem, ale tym razem spotykają się z zupełnie innym powitaniem – Gwen nie chce ich widzieć. Ciężko pobita przez potężnego arystokratę podejrzewa, że Royce nie zważając na wszelkie niebezpieczeństwa postanowi się zemścić. Odprawiając złodziei ma nadzieję ich ochronić. Nie zdaje sobie jednak sprawy, do czego zdolna jest ta dwójka. Wkrótce się dowie.
(w sierpniu mają premierę jednocześnie wszystkie trzy książki z tego cyklu, ale jako że nie wiem, czy mi się on spodoba, nie wklejam wszystkich w zapowiedziach, bo może nie będę chciał ich czytać)

Źródła okładek i opisów:
www.proszynski.pl
www.rebis.com.pl
www.wydawnictwoliterackie.pl
www.mag.com.pl

Co tam widzicie dla siebie w sierpniu? :)

16 komentarzy:

 1. Dla mnie ten Sullivan do sprawdzenia, ale to i tak mniej pilna lektura. Na razie na celowniku jest uzupełnienie Simmonsa z Artefaktów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ty już nie czytałaś przypadkiem o tych dwóch bohaterach w innym cyklu? Bo coś mi się tak wydawało, że tak.

   Usuń
 2. O, nie słyszałam wcześniej o "Wodzie na sicie". Brzmi interesująco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, będzie nowa. I fajnie, bo cieńsza, a ja już chciałem Berezińską poznać, ale "Córy" za grube na początek. Sprawdzę więc to. :)

   Usuń
 3. Zastanawiam się nad Sullivanem i Epoką diamentu. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad czym? Czy kupić, czy kiedy przeczytać? :P

   Usuń
  2. Już pozostaje tylko czytać, bo poczyniłam zamówienie w Magu 😂
   Promocja, kupony i znowu mnie mają.
   Ale odbiór od znajomego, który przejmuje paczki dopiero we wrześniu. 😋

   Usuń
  3. Grunt, że nabyte. Mag szarpie kieszeń, nie ma co. :P

   Usuń
 4. Kurczę. Nie mogę chyba czytać zapowiedzi i podsumowań, bo zawsze znajdę coś dla siebie...a muszę się powstrzymywać przez najbliższy czas;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjdzie czas, że sobie sięgniesz. Nie trzeba już teraz, w sierpniu. ;)

   Usuń
 5. W sumie to... wszystko. :D MAG choćby nawet dla wyglądu... Epoka musi się świetnie prezentować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przegapiłam tego Stephensona. Przeczytałabym, ale chyba zacznę od 7EW. Na pewno będę brać Sullivana teraz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czemu akurat od 7EW? B to masz już na półce, czy ciekawsza fabuła, czy co? :)

   Usuń
 7. Ja właśnie duż widzę dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń