poniedziałek, 20 października 2014

Drugi tom "Wojny Wikingów i Słowian" Szrejtera już dostępny! :)

Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku - drugi tom bardzo dobrego cyklu powieści historycznych wydawanego przez Instytut Wydawniczy Erica autorstwa Artura Szrejtera, autora wielu opracowań historycznych i popularyzatora nauki.

Autor: Artur Szrejter
Seria: Wojny wikingów i Słowian, tom: 2
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Oprawa: twarda
Stron: 360
Cena: 49,90 zł
Opis:

"Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I.

Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą.

Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii.

Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.


„Książka Artura Szrejtera Pod pogańskim sztandarem jest dziełem niezwykłym i fascynującym z kilku powodów. Pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że aż dziw bierze, iż została «wymyślona» dopiero teraz. Ale może to i lepiej – warto było poczekać na pracę tak nietuzinkową...”

Z przedmowy doktora Wojciecha Wróblewskiego, wykładowcy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

ARTUR SZREJTER – z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor, z zamiłowania popularyzator nauki. Autor opracowań o historii i wierzeniach dawnych Słowian i Germanów."

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza