sobota, 3 czerwca 2023

ZIMA ŚWIATA - Ken Follett [opinia]

Tytuł oryginału: Winter of the World
Cykl: Stulecie (tom: 2)
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki, Grzegorz Kołodziejczyk
Liczba stron: 799
Gatunek: Powieść historyczna, dramat wojenny
Moja ocena: 6/6
 





"Zima świata" to druga część cyklu "Stulecie", która jest niezwiązana z poprzednią książką (Upadek gigantów), a jedynie stanowi kontynuację dalszych wydarzeń historycznych, które nastąpiły w kolejnych latach, więc można czytać te pozycje zupełnie osobno. Tutaj historia zaczyna się w 1933 roku, kiedy Adolf Hitler zaczął stopniowo dochodzić do władzy, zyskując coraz silniejsze poparcie jego nazistowskiego ruchu i ideologii wśród ludności niemieckiej. Całość kończy się na roku 1949.

Follet po raz kolejny postanowił przedstawić wydarzenia historyczne, posługując się kilkoma rodzinami różnych nacji (niemieckiej, radzieckiej, amerykańskiej, brytyjskiej, hiszpańskiej, walijskiej czy austriackiej) i ukazując ich przeplatające się losy właśnie w tym okresie 1933-1949.

Poznamy Carlę von Ulrich, która wraz z rodzicami stawia czoło nazistom, i jej brata Erika, który z kolei popiera nazizm i się z nim identyfikuje. Władimira „Wołodie” Peszkowa, syna radzieckiego generała i oficera armii czerwonej, który mocno przekonany jest, że komunizm to najlepszy ustrój. Lloyda Williamsa, syna walijskiej pokojówki walczącego w Hiszpanii i Loondynie zarówno z komunizmem, jak i nazizmem. Woody'ego Dewara, syna amerykańskiego senatora Gusa Dewara, którzy obaj wielce chcą zaprzestania wojny, czy marzącego o karierze w Białym Domu Grega Peskova i jego siostrę Daisy, która poślubiła angielskiego arystokratę.

Autor jak zwykle ciekawie, pięknie i z pietyzmem oddał historie ludzkości i wszystkich bohaterów książki. Mnóstwo dramatu, przerażających i smutnych scen, ale też wiara, walka, siła przyjaźni i miłości, które się wyłaniają i dają nadzieję. Bardzo dobra książka, którą pomimo gabarytów czyta się bardzo sprawnie i z zadowoleniem. Bez dwóch zdań, Ken Follett to jeden z najlepszych współczesnych pisarzy. Polecam.

Stulecie:

1. Upadek gigantów
2.Zima świata

4 komentarze:

 1. Już od dawna mam w planach książki tego autora. W końcu muszę się za nie zabrać - tym bardziej, że Twoja opinia zachęciła mnie dosięgnięcia po jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj, czytaj. Zarówno Filary ziemi, jak i Stulecie są warte poznania, jeśli lubisz historię. Czyta się szybko i przyjemnie, Follet umie pisać świetnie. :)

   Usuń
 2. Nigdy nie słyszałam ani o autorze ani o książce. Nie wiem czy po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz powieści historyczne to jest to jeden z najlepszych autorów. ;)

   Usuń