piątek, 28 maja 2021

OBCY: DECYDUJĄCE STARCIE - Alan Dean Foster [opinia]

Tytuł oryginału: Aliens: The Official Movie Novelization
Cykl: Obcy, tom: 2
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Piotr Cholewa
Liczba stron: 319
Gatunek: Horror, science fiction, space opera
Moja ocena: 4+/6"Obcy: Decydujące starcie"  to druga część kultowej kinowej serii o przerażających Alienach z kwasem zamiast krwi. Serii, która tak cholernie dobrze została nakręcona, że rewelacyjnie ogląda się ją do dziś i dalej wywołuje emocje.

Dzisiaj się już niewiele takich filmów kręci. Ale sama seria od czasu pierwszej części rozrosła się na tyle, ze jest co kolekcjonować. Filmy, gry, wszelkiego rodzaju zabawki, ciuchy, książki i tym podobne. Wiele tego można nazbierać, jeśli jest się pasjonatem. Ja do nich nie należę, ale zdecydowanie jestem fanem filmów, które oglądałem już niezliczoną liczbę razy ( w ciągu roku muszę obejrzeć wszystkie części przynajmniej raz), ale jak pojawiło się info od wydawnictwa Vesper, że wznowią i na nowo wydają książki napisane na ich podstawie, to od razu serducho zabiło szybciej, bo na to tylko czekałem.

Myślę, że nie ma sensu przybliżać fabuły, bo jest powszechnie znana, zwłaszcza że najpewniej sięgnię po tę książkę większość fanów, którzy znają ją od A do Z. Foster już w pierwszej części dał moim zdaniem wiele frajdy nie tylko fanom serii, ale też wielu  czytelnikom lubiącym science fiction i horror, bo oprócz elementów charakterystycznych dla obu gatunków, ta książka jest zwyczajnie dobrze napisana i czyta się ją tak jak ogląda film, w napięciu i z szeregiem emocji. 

Podczas czytania nie idzie się uchronić przed obrazami zapamiętanymi z filmów, przede wszystko dotyczącymi tych przerażających  czarnych stworów, krwawych scen i wielu momentów napięcia i  grozy.  I chociaż jak na literaturę nie jest to horror najwyższych lotów, to jednak myślę że raczej nie zanudzi i zawiedzie nawet tych czytelników, którzy z filmami nie mieli nigdy dotąd styczności. Ja osobiście bawiłem się dobrze i czekam na kolejne części. A świadomość, że uwielbiana seria widnieje mi teraz na półce w tak ładnej oprawie napawa mnie radością. 


Obcy: 
1. Obcy
2. Obcy: Decydujące starcie

3 komentarze: