poniedziałek, 27 lutego 2017

Zapowiedzi marcowe

Od grudnia nic nie pisałem o zapowiedziach. Powód? Nie było nic, co byłoby na tyle mocne, że musiałbym koniecznie się tym podzielić. Jakoś specjalnie przez to nie ubolewałem, bo lektur do czytania mam pod dostatkiem, ale marzec dorzuci kilka pozycji do listy must-have i przeczytania w najbliższych miesiącach. Trochę tego sporo: Irving, Sanderson, Gaiman, Mitchell, Dick, Hill, Nesbo! Mega wysiew wielu smakowitości! Zobaczcie sami:

Prószyński i S-ka


"Lew z indyjskiego cyrku odgryza dłoń nowojorskiemu dziennikarzowi telewizyjnemu na oczach milionów widzów. W Bostonie trapiony problemami rodzinnymi wybitny chirurg czeka na sposobność przeprowadzenia pierwszej w Stanach Zjednoczonych transplantacji dłoni. Jednoręki reporter jest z jego punktu widzenia idealnym pacjentem, trwają jednak poszukiwania odpowiedniego dawcy. Gdy pewna kobieta z Wisconsin oferuje bostońskiej klinice dłoń swojego męża, chirurg początkowo bierze jej propozycję za niesmaczny żart – mąż bowiem nie tylko żyje, lecz nie wybiera się nawet na tamten świat…
„Czwarta ręka” to niepoprawna politycznie komedia, satyra i erotyczna farsa – a nade wszystko wzruszająca opowieść o potędze miłości, pozwalającej odkupić dawne winy i zacząć życie od nowa. W bezdusznym świecie końca wieku Irving z właściwym sobie ironicznym humorem poszukuje fundamentalnych wartości, pozwalających nie stracić wiary w człowieka.""Po raz pierwszy w edycji z oryginalnymi rysunkami wzruszająca opowieść o parowozie Charliem Ciuch-Ciuch.
Z dumą przedstawiamy wydaną w 1942 roku kultową książkę  – w nowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję, tłumaczeniu Maciejki Mazan.  Historia Charliego, na pozór zwyczajnej „ciuch-ciuch-ciuchci”, i jego wielkiej przyjaźni z maszynistą Bobem z pewnością poruszy serca wielu dzieci (i dorosłych!), tak jak poruszyła Stephena Kinga i… jednego z bohaterów jego „Mrocznej wieży”. Aż chciałoby się spytać, kto naprawdę wymyślił tę historię."

Wydawnictwo MAG:


"Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarök i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc."


"W wąskim zaułku nieopodal popularnego wśród robotników brytyjskiego pubu ceglany mur skrywa wejście do Slade House. Drzwi otworzą się wyłącznie w pewnych ściśle określonych warunkach – a wtedy nieznajomy odźwierny powita was po imieniu i zaprosi do środka… Z początku nie będziecie chcieli wyjść. A potem odkryjecie, ze wyjść nie możecie. Co dziewięć lat mieszkańcy Slade House – niezwykłe rodzeństwo – wystosowują niepowtarzalne zaproszenie dla kogoś, kto jest inny od wszystkich albo po prostu samotny: nad wiek rozwinięty nastolatek, świeżo rozwiedziony policjant, nieśmiała studentka… Co naprawdę dzieje się we wnętrzu Slade House? Dla tych, którzy się tego dowiedzą, będzie już za późno…"


"Bóg-Cesarz Kairominas jest panem wszystkiego, co go otacza. Pokonał wszystkich wrogów, zjednoczył cały świat pod swoimi rządami i opanował magię. Większość czasu zajmują mu potyczki z arcywrogiem, który wciąż próbuje najechać świat Kaia.Dziś jednak jest inaczej. Dziś Kai musi się udać na randkę.
Zewnętrzne moce zmusiły go do spotkania z kimś, kto mu dorównuje – kobietą z innego świata, która osiągnęła równie wiele, co on. Co się stanie, kiedy najważniejszy mężczyzna na świecie zostanie zmuszony, by zjeść kolację z najważniejszą kobietą?"


 Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone.
Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo.
Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu mogącego rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.


"Nowa saga autorstwa Brandona Sandersona, pełna przygód i magii. Na planecie Taldain legendarni mistrzowie piasku ujarzmiają tajemne moce i w spektakularny sposób manipulują piaskiem. Kiedy w wyniku spisku zostają prawie wszyscy wymordowani, ostatni z nich, Kenton, otoczony przez wrogów, zawiera niespodziewany sojusz z Khriss – zagadkową kobietą z Cieniostrony, która skrywa własne tajemnice.
Biały Piasek to kluczowy, wcześniej niepublikowany element rozrastającego się uniwersum cosmere Brandona Sandersona. Tekst został zaadaptowany przez Rika Hoskina (Mercy Thompson), z rysunkami Juliusa Gopeza i kolorami Rossa Campbella. Imponująca nowa saga dla miłośników fantastyki i przygód łączy wspaniałą stronę wizualną z typowym dla Sandersona podejściem do systemów magii."

Wydawnictwo Rebis:


"Piąty, ostatni tom Opowiadań zebranych zawiera dwadzieścia pięć utworów napisanych w latach 1963–1981, okresie szczytowej formy Philipa K. Dicka.
Jak w poprzednich zbiorach, nie zabraknie tu klasycznego dickowskiego dowcipu, pomysłowych wątków i zaskakujących puent. Opowiadanie "Przypomnimy to panu hurtowo" doczekało się aż dwóch adaptacji filmowych ("Pamięć absolutna"). W "Przedosobach" czytelnik znajdzie przejmujący, prowokacyjny komentarz do wciąż aktualnego sporu o aborcję. "Elektryczna mrówka" porusza typową u Dicka kwestię ulotnej natury rzeczywistości. O męskim postrzeganiu złożoności kobiecej istoty w zabawny, lecz i dramatyczny sposób traktuje "Cadbury – bóbr, któremu brakowało". Każde z tych opowiadań to głęboko osobista, niepowtarzalna wizja, jakich nikt inny nie stworzyłby z takim mistrzostwem."


Jak osiągnięto tak nadzwyczajny sukces? Steven G. Mandis miał bezprecedensowy dostęp do wszelkich pracowników klubu – od prezesa, przez obecnych i byłych piłkarzy oraz trenerów, po osoby zajmujące się stadionem, szkółką piłkarską i infrastrukturą treningową – a także do pełnych danych finansowych i statystycznych. Dzięki temu może przekonująco dowieść, że cała strategia Realu Madryt, na boisku i poza nim, od doboru zawodników do zarządzania finansami, opiera się na kulturze organizacyjnej i systemie wartości pochodzącym od członków społeczności klubowej.

 Wydawnictwo Albatros:


 "Nikt nie wie dokładnie, kiedy i jak to się zaczęło. Przez kraj przetacza się przerażająca plaga, która uderza w kolejne miasta: Boston, Detroit, Seattle. Lekarze nazywają to Draco Incendia Trychophyton. Dla wszystkich innych to Dragonscale, wysoce zakaźny, śmiertelny zarodnik. Najpierw na ciele pojawiają się piękne czarno-złote plamy, a następnie ludzie stają w płomieniach. Zakażają się miliony, ogień wybucha wszędzie. Nie ma antidotum. Nikt nie jest bezpieczny.
Pielęgniarka Harper Grayson opiekowała się setkami zainfekowanych pacjentów, zanim jej szpital całkowicie spłonął. Teraz złote plamy odkryła na własnym ciele. W szpitalu widziała wiele matek, które rodziły zdrowe dzieci, więc wierzy, że jej dziecko też takie będzie... jeśli sama dożyje dnia porodu. Bardziej niż ognia musi jednak unikać zbrojnej Bojówki Kremacyjnej, samozwańczego oddziału ścigającego bezwzględnie wszystkich tych, którzy ich zdaniem noszą w sobie zarodniki. Gdy ludzkość pogrąża się w płomieniach i szaleństwie, na horyzoncie pojawia się tajemnicza i fascynująca postać: człowiek w brudnej, żółtej kurtce strażaka, noszący żelazny pręt. Szalony Strażak, przemierzający ruiny New Hampshire, zainfekowany Dragonscale, zdołał kontrolować w sobie ogień i używa go jak tarczy, broniąc ściganych, i broni, gdy mści się za skrzywdzonych. Harper musi poznać jego tajemnicę, nim ogarną ją płomienie."

Wydawnictwo Dolnośląskie:


Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry’ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.

Źródła:
www.proszynski.pl 
www.mag.com.pl
www.rebis.com.pl
www.wydawnictwoalbatros.com
esensja.pl


Co powiecie na to? Które z tych pozycji was dotyczą? Bo jestem przekonany, że coś na pewno. :)

18 komentarzy:

 1. Strażaka i Pragnienie muszę dorwać obowiązkowo! Z Sandersonem właśnie się zapoznaję, więc zobaczymy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak się już zapoznasz to może się okazać, że nabierzesz ochotę na więcej, a tam czeka na Ciebie TYLLEE Sandersonów. :D

   Usuń
 2. Mitchell na pewno i Gaiman choć ten drugi ma być też w Storytel więc pewno posłucham raczej niż przeczytam. Kupię też Dicka.
  Moim skromnym zdaniem na tej liście zdecydowanie powinien znaleźć się "Problem trzech ciał" i może jeszcze "Wojny przestrzeni" Majki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Majka póki co nie dla mnie. Ja myślałem o "Pokoju światów", ale na razie ten temat odsunąłem na bok. Prędzej myślę, że sięgnę po wspólny twór z Dukajem.
   "Problem trzech ciał" - to mam na uwadze. Widziałem na Katedrze, że się dobrze wypowiadali, ale poczekam na pierwsze recki. Ty to znasz już?

   Usuń
  2. Powiem Ci, że czytałem jeszcze raz fabułę tego Liu na stronie Rebisu i dopiero teraz zobaczyłem, że to hard sf. Bardzo dobrze wypowiadają się też specjaliści, których jest pełna lista + nagroda Hugo. Widzę też, że trylogia skończona, więc powinna w miarę szybko się u nas w całości pojawić. Nie no, raczej to sprawdzę. ;)

   Usuń
  3. Nie znam jeszcze ale zdecydowanie chcę poznać a powody sam sobie dopowiedziałeś ;) Też liczę, że szybko to wydadzą ale mogą też czekać na wyniki sprzedaży pierwszego tomu. Rebis umotany jest na wielu frontach więc pewno starają się rozsądnie wydawać kasę na nowe rzeczy.

   Usuń
  4. Nie przypominam sobie sytuacji, kiedy by nie wydali czegoś w całości, więc myślę że i tym razem wydają.

   Usuń
 3. Byłem przekonany, że również u Ciebie będzie długi post z wieloma zapowiedziami, a w sumie nie ma ich aż tak dużo :)
  Ja najbardziej czekam na całego MAGa, kilka od SQN, Problem trzech ciał od Rebisu, czy trzy krótkie książeczki ze świata Pottera. Choć to pewnie nie wszystko :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z MAGa to jeszcze pod koniec miesiąca będzie Hearn a dla fanów urban fantasy kolejny Dresden.

   Usuń
  2. Łukasz - przypomniałeś mi jeszcze o SQN i biografii Manchesteru United. Ale już to tak zostawię, a samą książkę przeczytam z pewnością. Dobrze, że będziesz czytał "Problem trzech ciał", bo w takim razie będę wiedział na ten temat coś więcej. :)

   Krzysiek - Hearn też póki co sobie daruję, póki nie będzie wiadomo coś więcej. A Dresdeny nie dla mnie - o czym już wiesz. :)

   Usuń
 4. Oczywiście Irving, nie ma bata, żebym odpuściła sobie tę książkę. Brałabym też Gaimana, ale z tym zobaczymy, bo mam szlaban na książkowe wydatki :) Może jeszcze skusiłabym się na Dicka? Hmhm, trzeba to przemyśleć. Ale z zapowiedzi na marzec najbardziej jestem ciekawa drugiego tomu postapokalipsy według Margaret Atwood :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałem o Atwood bo to nie jest dla mnie priorytet ale na pewno do sprawdzenia no i tym razem chyba ukaże się calość?
   Olga, jeśli trawisz audiobooki na swiatczytnikow.pl znajdziesz link do rejestracji na storytel z pełnym dostępem do serwisu za darmo przez 30 dni. Jedyny minus to fakt, że przy rejestracji trzeba podać nr karty kredytowej. Ztcp link miał działać do końca lutego więc trzeba się pospieszyć. Piszę o tym w kontekście nowego Gaimana, który będzie tam dostępny od środy.

   Usuń
  2. Olga - Skuś się na Dicka, skuś. Bierz "Ubika", bo jak Ci się spodoba to wpadłaś. ;)
   Szlaban na książki? Któż był tak nikczemny?

   Krzychu - aleś się rozpisał tym razem chłopie. Aktywny jak diabli. :)

   Usuń
  3. Ty już mnie tak Ciacho tym "Ubikiem" nie kuś, bo będziesz się smażyć w piekle! :P Przeczytam, na pewno, tylko nadrobię pierdyliard książek, które mam w domu ;)
   A szlaban dałam sobie sama - nie mogę przecież ciągle zamawiać i odkładać na półkę na potem!

   Krzysiek - tak, tym razem ma wyjść cała trylogia. Mam już "Rok potopu" w e-booku, więc zaraz się za niego zabieram.
   A audiobooków niestety nie trawię. Mogę czytać w każdych warunkach, ale muszę to robić sama. Kiedy ktoś mi ględzi do ucha to usypiam w momencie i siłą rzeczy niewiele pamiętam z lektury :)

   Usuń
  4. Hehehe. Trudno. Jeśli mam Cię nawrócić na Dicka to mogę się trochę posmażyć. :P Też mam pierdyliard, a czytam nowe od wydawnictwa. Jakoś to idzie. :)

   Usuń
 5. Już o Łukasza pisałam, że jestem obrażona na wydawnictwa, że akurat na marzec zaplanowali tyle perełek, gdy u mnie szykuje się prawdziwy kocioł i brak czasu... Mam ogromną ochotę na Slade House, Gaimana, Hilla, Charliego też jestem ciekawa :)
  A poza tym w oko wpadły mi jeszcze "Powstanie" i "Pył Ziemi" od SQN i jako fanka HP będę chciała zdobyć wznowienia dodatków, bo też się teraz mają ukazać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że to są 2 najgorętsze okresy sprzedażowe, bo u MAGa to już kojarzę trzeci taki rok z rzędu. :)
   Widziałem te wznowienia do HP, chyba ze 3 pozycje. Ale to dalsza dalszość dla mnie, jakby co. Póki co stoję z HP, bo Aśka nie daje znaków, że czytamy dalej.

   Usuń
 6. Z tego zestawienia zdecydowanie Irving, mocne must read. :)
  A spoza to "Powstanie" Tregillisa chyba najbardziej wyczekiwane. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń