poniedziałek, 19 października 2015

Nowości Iinstytutu Wydawniczego Erica

W tym miesiącu pojawiły się dwie ciekawe pozycje, które mogą zainteresować osoby lubiące historię. Tę dotyczącą naszej chwalebnej husarii przybliży wam świetny Radosław Sikora. Zaś o mitologi germańskiej opowie niezawodny Artur Szrejter, którego mieliście okazję już poznać z moich recenzji: Wielkiej wyprawy księcia Racibora i Pod pogańskim sztandarem.

Tytuł:  Herosi mitów germańskich: Sigurd pogromca smoka i inni Wölsungowie
Cykl: Wierzenia germanów (tom: 1)
Seria tematyczna: Europa barbarzyńców
Oprawa: twarda  
Ilość stron: 336
Cena detaliczna: 49,90 zł

Bohaterów baśni i legend znamy jako rycerzy o kryształowo czystym sercu, którzy po walce z odrażającymi potworami uwalniali piękne dziewice.Herosom ze starogermańskich opowieści daleko było do takiego ideału. Choć dokonywali wspaniałych czynów, odpowiadali też za świętokradztwa. Choć zabijali smoki i gromili wrogów, okazywali się również krwawymi szaleńcami. Choć zdobywali skarby oraz miłość urodziwych kobiet, plamili się także chciwością i kazirodztwem.


Tytuł:  Husaria w walce. Chwała polskiego oręża
Oprawa: twarda  
Ilość stron: 224
Cena detaliczna: 49,90 zł

„Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały" – tak po odniesionej wiktorii wiedeńskiej zaczął Jan III Sobieski list to żony.
W ciągu niemal trzech stuleci istnienia husarii, miała ona do czynienia z bardzo różnorodnym przeciwnikiem. Husaria w walce omawia kilka ich rodzajów, wyjaśniając w jaki sposób polscy rycerze radzili sobie z nimi. Jak  zwykle w przypadku książek Radosława Sikory, przystępny język i obrazowe opisy ułatwiają zrozumienie poruszanych zagadnień.

4 komentarze:

 1. Dzisiaj dotarł do mnie "Skald" wygrany w zorganizowanym przez Ciebie konkursie. Jeszcze raz wielkie dzięki za zorganizowanie takiego wydarzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak też myślałem, że już dostałeś. :) Spoko, spoko, jeszcze zamierzam coś zorganizować za jakiś czas. A na teraz udanej lektury życzę. ;)

   Usuń
 2. O, mity germańskie bym chciała. Muszę wreszcie dorwać jakąś książkę w tematyce mitologicznej, ogólnie, pomijając oczywiście powszechne opracowania dotyczące mitologii greckiej, bo zawsze chciałam się zagłębić w jakieś inne wierzenia i do tej pory mi się nie udało. Przez chwilę miałam na celowniku Bestiariusz słowiański... Ech, kiedy ja to nadrobię. Masz chyba błąd przy pierwszej książce, bo na okładce są "Herosi" a nie "Historia" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze lubiłem mitologię grecką i rzymską, bo o nich było najwięcej. I to jest błąd szkół, bo germańskie mity, legendy i ogółem historia są równie ciekawe i ważne, i większe znaczenie mieli w nich Polacy. Artur fajnie pisze, bo chociaż jest to literatura popularnonaukowa to czyta się to bardzo lekko i książki są ciekawe. Ta pozycja była przeze mnie wyczekiwana. Zobaczymy, cóż to za mity skrywają germanie. :)
   Dzięki za czujność. Poprawiłem. :)

   Usuń