czwartek, 25 września 2014

ZDROWIE BEZ RECEPTY: CZYLI SKROBIA, KTÓRA LECZY - John A. McDougall, Mary McDougall [recenzja]


Tłumaczenie: Anna Frankowska
Tytuł oryginału: The Starch Solution: Eat the Foods You Love, Regain Your Health, and Lose the Weight for Good!
Wydawnictwo: Druga Strona
ISBN: 978-83-64190-07-0
Liczba stron: 400
Gatunek: Poradnik, dietetyka, medycyna
Moja ocena: 4+/6

"Dobry krok w stronę zdrowia"

Od blisko trzech lat opieram swoje życie na zbilansowanej diecie, gdzie kładę głównie nacisk na zdrowe odżywianie się i dostarczanie odpowiednich składników pokarmowych i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz budowy beztłuszczowej masy mięśniowej. Uprawiam systematycznie sport i unikam, a przynajmniej staram się mocno ograniczyć spożywanie wszelkiego rodzaju napojów i posiłków, które zawierają cukier i nieprawdopodobne związki chemiczne, o których istnieniu niegdyś nie miałem zielonego pojęcia, bo nie zwracałem na to uwagi. Staram się również na bieżąco czytać wszelkiego rodzaju artykuły zamieszczane w prasie, czy internecie, stale poszerzając swoją wiedzę, ponieważ dietetyka jest nauką medyczną, która ciągle opiera się na przeprowadzaniu wszelkiego rodzaju badań, eksperymentów i rozprawek naukowych wprowadzając często coś nowego, o czym warto wiedzieć. Kiedy więc dostałem propozycję otrzymania książki "Zdrowie bez recepty. Czyli skrobia, która leczy" Johna A. McDougalla, jako materiału recenzenckiego, z miejsca poprosiłem Wydawnictwo Druga Strona o wysłanie jej do mnie.

Książka "Zdrowie bez recepty. Czyli skrobia, która leczy" nie jest pierwszą, i pewnie nie ostatnią, pozycją w dorobku doktora McDougalla traktującą o zdrowym odżywianiu. Autor ukończył medycynę na Stanowym Uniwersytecie Medycznym w Michigan i odbył kilkuletnią i pouczającą praktykę w Queen's Medical Center na Hawajach, gdzie postanowił zajmować się zdrowym odżywianiem i doradztwem żywieniowym. Od ponad 30 lat publikuje i wykłada na tematy związane ze zdrowym odżywianiem i pomógł tysiącom pacjentów zalecając stosowanie im swojej diety, która powstała na podstawie własnych długoletnich obserwacji i wnikliwych badań.

Dieta McDougalla to pożywna, niskotłuszczowa dieta roślinna, która opiera się na jedzeniu warzyw i owoców o dużej zawartości skrobi, która pozwala nie tylko na zgubienie zbędnych kilogramów, ale w znaczący sposób przyczynia się do poprawny stanu zdrowia i ograniczenia przyjmowania niepotrzebnych lekarstw i suplementów, a już na pewno do zmiany stylu życia na bardziej korzystny dla organizmu.

Autor w swojej książce przedstawia szczegółowo opracowany przez siebie model leczenia oparty na skrobi, proponuje 7-dniowy prosty plan, który można dostosować do własnych potrzeb mieszając ze sobą różne posiłki, daje możliwość skorzystania z jednego ze stu różnych przepisów opracowany wspólnie z małżonką, pisze jak i jakie robić zakupy, gdzie przechowywać żywność, jak ją przetwarzać i konserwować, obala mity na temat występującego w mleku wapnia, jedzeniu ryb dla kwasów omega -3 i -6, czy szkodliwym oddziaływaniu soli i cukru. Zamieścił też historie swoich pacjentów, które możemy przeczytać w każdym rozdziale, i w prawdziwym świetle przedstawia, co zachodnie cywilizacje od paru lat robią z naszym światem i do jak katastrofalnych skutków mogą jeszcze doprowadzi, jeśli nie podejmie się odpowiednich środków zaradczych.

Pozostaje więc zadać pytanie: czy jest to pozycja wartościowa na tyle, żeby ją kupić i zastosować przedstawione przez doktora McDougalla dietę i rozwiązania w swoim życiu? Nie ulega wątpliwości, że spora cześć prawdy ma odzwierciedlenie w słowach autora i poparte jest to jego wieloletnim doświadczeniem i fachową literaturą, którą się posługiwał pisząc tę książkę, i którą zamieścił na jej końcu. Obecny problem społeczeństwa opiera się na narastającej fali tzw. "chorób cywilizacyjnych" (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) czego przyczyną jest zła dieta, błędne odżywianie, stres i zbyt mała aktywność fizyczna. W takim wypadku nie sezonowa i rygorystyczna dieta cud, a zmiana stylu życia jest odpowiednim krokiem w stronę zdrowia, który trzeba koniecznie podjąć, aby te zdrowie przywrócić. Z pomocą może przyjść zatem dr McDougall i jego model żywieniowy oparty na diecie roślinnej, który pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów i przywrócenie, a przynajmniej znaczącą poprawę utraconego w skutek nieodpowiedniego żywienia zdrowia. Wszystko co trzeba zrobić to obrać sobie za cel przywrócenie zdrowia i odpowiednie odżywianie, a niezbędny motywator i szereg słusznych i przydatnych rad do realizacji tego celu można znaleźć między innymi w książce "Zdrowie bez recepty. Czyli skrobia, która leczy". ;)

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Druga Strona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz