niedziela, 21 czerwca 2020

SEKRETNE ŻYCIE ZWIERZĄT - Andrzej G. Kruszewicz [recenzja]

Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 238
Gatunek: Biologia, zoologia, przyrodnicza, esej
Moja ocena: 5/6

"Tajemnice zwierzęcego świata"

Świat zwierząt nieustannie nas zachwyca i zaskakuje odkąd tylko zaczęliśmy go obserwować i badać. Im więcej chcemy się o nich dowiadywać, tym więcej powstaje pytań, które prowadzą do kolejnych, i do kolejnych, i tak do niewyczerpania. W dzisiejszych czasach za sprawą nowoczesnych technologii wiemy naprawdę bardzo wiele, ale wciąż niewystarczająco, bo ciągle odkrywane są nowe gatunki zwierząt, nowe zachowania, reakcje, zwyczaje. Kiedyś bez internetu zwyczajny Kowalski mógł się dowiedzieć niewiele o konkretnym gatunku, który go interesuje, bo niewiele było takich informacji i przeważnie tylko w telewizji czy encyklopediach. Dzisiaj nietrudno o fachową literaturę poświęconą zwierzętom, której jest mnóstwo. Nie każdy jednak lubi sięgać po takie książki, które napisane są fachowym językiem przez profesjonalnych naukowców w dużej mierze zrozumiałych głównie dla nich. Szukamy coraz częściej lektur lekkich i prosto napisanych, które zapewniają nam wiedzą, a jednocześnie szybko i przyjemnie się je czyta w każdym wieku i w dowolnym momencie. Najnowsza książka polskiego autorstwa powinna przypaść do gustu czytelnikom poszukującym właśnie takich pozycji.

Andrzej G. Kruszewicz to z wykształcenia lekarz weterynarii, a hobbystycznie ornitolog i podróżnik. Na swoim koncie ma tysiąc artykułów poświęconych zwierzętom oraz ponad trzydzieści książek (głównie dotyczących ptaków, ale nie tylko). Prowadzi audycję w Radiu dla Ciebie i jest narratorem cyklu filmowego w Telewizji Polskiej pt. "Prywatne życie zwierząt". Co najważniejsze jednak, jest także dyrektorem warszawskiego zoo, co pozwala mu na co dzień być bardzo blisko wielu zwierząt i móc je obserwować, badać, podziwiać i opisywać. Dlatego między innymi z tych obserwacji powstała jego najnowsza książka Sekretne życie zwierząt, która kilka dni temu została opublikowana przez wydawnictwo Rebis.

Sekretne życie zwierząt to właśnie tego typu prosta i lekko napisana książka, o której wspominałem. Jeśli ktoś miał okazję wcześniej zapoznać się z pozycjami Petera Wohllebena i wie jak są napisane, a to mu/jej bardzo odpowiada, to książka Kruszewicza będzie dla takiego czytelnika strzałem w dziesiątkę (zresztą skojarzenie tej książki z niemieckim pisarzem może nasuwać się samo już po tytule, który jest bardzo podobny także u polskiego autora). 

Książka Kruszewicza podzielona jest na krótkie rozdziały opisujące za każdym razem co innego, chociaż wzajemnie się przenikają i uzupełniają, w odniesieniu do różnych typów zwierząt, a przy okazji przyozdobiona jest sepiowymi i czarno-białymi obrazkami zwierząt (nie ilustracjami 'żywych' zwierząt), co nadaje jej przyjemnego dla oka wrażenia i tym milej się ją czyta. Autor pisze o sprawach całkiem normalnych i znanych w życiu zwierząt jak miłość, rodzicielstwo, zabawa, praca, o których zapewne już gdzieniegdzie się natknęliśmy, ale wplata też w to różnego typu ciekawostki, o których już wielu z nas zapewne nie wie i może się zaskoczyć.

Akty płciowe i zaloty, różne formy dominacji samców i samic w stadach, przetrzymywanie nasienia do zapłodnienia albo wykorzystywanie jednego do wielokrotnej ciąży (!), chodzeniu inochodem (lewa przednia i tylna łapa najpierw, potem prawa przednia i tylna). Dowiemy się, czy zebra jest czarna w białe paski, czy biała w czarne, czemu hipopotam (nie lew, nie słoń czy inne) jest najniebezpieczniejszym z afrykańskich zwierząt,  dlaczego śledzie są ciągle w ruchu, w jaki sposób swoje młode wychowują nietoperze, które ze zwierząt to macho, które z nich są wierne i oddane, a które samolubne i żyjące samotnie, jak uwodzą, jak leniuchują i wiele wiele innych. Krótkie rozdziały, proste słownictwo i konkretne opisy pozwalają bardzo szybko przyswoić wiedzę i zapamiętać ją na dłużej, co jest największym plusem. 

Sekretne życie zwierząt to kolejna książka, która udowadnia jak niesamowite jest życie zwierząt, jak fantastycznie jest mieć je w swoim pobliżu, żeby móc je obserwować, badać, uczyć się o nich i od nich czy po prostu nimi zachwycać. Pokazuje, że w relacjach międzyludzkich jesteśmy bardzo podobni ze zwierzętami i możemy przypisywać sobie wzajemnie podobne cechy, zachowania czy zwyczaje. Książka lekka, przyjemna, zawierająca wiele ciekawostek i umilająca kilka godzin wolnego czasu każdemu, kto uwielbia zwierzęta, i zdecyduje się po nią sięgnąć. 

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka.
Więcej nowości znajdziecie na ich stronie.


5 komentarzy:

 1. Zauważyłam, ze ostatnio dużo wychodzi książek popularnonaukowych z wielu różnych dziedzin. Między innymi przyrodnicze właśnie. Super. Ja mam w podobnym klimacie na półce "Misterium życia zwierząt". Lubię chłonąć wiedzę i różne ciekawostki, choć te przyrodnicze mniej, ale również. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei przyrodnicze bardzo. W tym roku to już 5 pozycja i na pewno nie ostatnia. :) Dla mnie Cejrowski to numer 1.

   Usuń
 2. Powinno być więcej takiej literatury popularnonaukowej.

  OdpowiedzUsuń