środa, 28 marca 2018

Zapowiedzi kwietniowe

Trzeci miesiąc kalendarzowy roku 2018 za nami, więc kolej na następny. A w nim kilka ciekawych pozycji literackich, które zwyczajowo dla siebie wyszukałem. Być może także i was coś zainteresuje. Tytuły jak niżej. ;)
Zysk i S-ka
"Wojna i pokój" to powieść, którą trzeba znać – jest nie tylko historycznym arcydziełem, ale też inspiracją dla wielu współczesnych pisarzy. Wychwalali ją Fiodor Dostojewski i Gustave Flaubert, a Ernest Hemingway od Tołstoja uczył się pisać o wojnie. Jako nieprzemijający klasyk doczekała się też wielu, również oscarowych, ekranizacji, a najnowszą jest widowiskowy miniserial BBC z 2016 roku.
Albatros
"Filary ziemi" najsłynniejsza powieść Kena Folletta, to trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 roku powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland.

Rebis

Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?

Na tom ten składają się trzy głośne utwory: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Zagroda Matriony oraz Zdarzenie na stacji Koczetowka. Więzień łagru, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie; prosta i dobra kobieta, „człek sprawiedliwy”, biernie poddająca się temu, co przyniesie los; młody lejtnant, prawdziwy „człowiek radziecki”, który bez wahania wydaje na pewną śmierć zbiegłego jeńca. Czy coś łączy bohaterów tak różnych opowiadań? Jeśli tak, to jest to poszukiwanie przestrzeni dla siebie – u każdego na własny sposób – w represyjnym, totalitarnym państwie, które każdemu wyznacza miejsce w szeregu.

Mag
Upowłokowiony w uszkodzone ciało bojowe Klina Takeshi Kovacs służy jako najemnik w sponsorowanej przez Protektorat, brutalnej wojnie domowej, mającej zdławić rewolucję na Sanction IV.Korzystając z szansy dołączenia do tajnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front wydaje się miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.Updałe Anioły zdzierają powłokę z 26. wieku, odsłaniając nagą przemoc, głupotę i czystą chciwość, które sprawiają, że człowiek okazuje się zupełnie nieprzygotowany na odkryte dziedzictwo: gwiazdy.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.

Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim…Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek.Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei.Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.

Prószyński i S-ka
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.
Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy. 

Znak
Najsłynniejsze sprawy legendarnego „detektywa kości”Nowa książka autorów kultowej Trupiej farmy” Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna Trupa Farma – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci.Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety.Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę?
Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków? Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego? Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego „detektywa kości”!

Dolnośląskie
Lata70. ,skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…

Źródła okładek i tekstów:


Coś dla was? Tyle ciekawych rzeczy, że na pewno coś się znajdzie. :)

26 komentarzy:

 1. Grzesiuk wiadomo, Sołżenicyna musze najpierw Archipelag Gułąg ogarnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w kwietniu jest chyba znacznie krótsze, bo Gułag to ma 3 tomy. ładnie to wydane w pakiecie na twardo, musiałbym też kiedys w końcu kupić, bo mam to w planach przeczytać co najmniej z 5-6 lat.

   Usuń
  2. Sołżenicyn praktycznie cały wychodzi w tym wydaniu, więc jak Ci się spodoba, to będziesz miał możliwość skompletowania :)

   Usuń
 2. Trupia farma miała już chyba premierę w marcu - przynajmniej z taką datą widnieje na stronie Znaku. Co prawda jest dostępna tylko tam do 4 kwietnia, ale ja uznałem to za nowość z marca :)
  Jeśli chodzi o Filary ziemi, to jest kolejne wydanie, albo wznowienie, ponieważ na początku stycznia jakoś można było kupić książkę Folleta z tą okładką :)

  Z Twoich to na pewno cały Mag, Rebis i kilka innych, których tutaj nie ma. Jest tego wyjątkowo dużo w kwietniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że tylko w wybranych księgarniach. Poza tym, nie zaszkodzi przypomnieć ludziom, że szykuje się kolejna ciekawa pozycja. ;)
   Tak, wiem, to już chyba z 5 wydanie. Ale jak wyżej + ja też chcę to mieć w zapo, bo co jakiś czas wracam do tych postów i patrzę, co przeczytałem, a co mi umknęło. ;)

   No, mega dużo. Ja jeszcze myślałem od tym Rajaniemi, ale zbyt dużo tego. Nie ogarnę, może w dalszych miesiącach, o ile mnie to przekona do siebie.

   Usuń
 3. Mag w całości. ;)
  "Boso ale w ostrogach" i "Koniec śmierci".
  W przyszłości Nesbo. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejna magomaniaczka. :P

   Usuń
  2. Ja tam jestem MAGomaniacz i się z tym nie kryję. :) Słuchaj, ja 90% fantastyki mam z tego wydawnictwa, bo to literatura, która mnie interesuje, więc tego nazwać inaczej się nie da. :P

   Usuń
 4. Pewniaki to Sanderson i Bradbury. Reszta się zobaczy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zaskoczyłaś mnie. A ta "Wojna" nie interesuje czy czytałaś już?

   Usuń
  2. Interesuje, ale nie wiem, czy akurat teraz. Myślę, czy wziąć do recenzji, czy dać sobie teraz spokój, bo to jednak kolejna klasyka słusznych rozmiarów, a Dickens trochę mnie zmęczył. No ale jeszcze nie wiem, dlatego się zobaczy. :)

   Usuń
  3. Po Dickensie mogłoby być ciężko, bo to podobny format i ciężar gatunkowy. Ale ja na pewno poczytam obu autorów.

   Usuń
 5. O matko ile cudności! Bradbury, Trupia farma, Sanderson, może Tołstoj i może Sołżenicyn. A tu z marca jeszcze mam stosy do czytania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehehe, ja już przy zapowiedziach lutowych, jak zerknąłem na marzec, wiedziałem ile się tego nasr....nazbiera i będzi czytania do wakacji. :P

   Usuń
  2. Żeby tylko do wakacji, biorąc pod uwagę, że w sumie ostatnie miesiące też dosyć obrodziły :P :)

   Usuń
 6. Kilka pozycji mnie też zainteresowało. Cały czas się czaję na "Wojnę i pokój", mam w domu jeszcze takie stareńkie wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tych wydań to pełno jest i raczej w każdej księgarni i antykwariacie. Jest w czym wybierać. :)

   Usuń
 7. Tylko Bradbury, Dawca oczywiście wpisany na listę zakupów, ale nie tak od razu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaskoczył mnie Grzesiuk, bo myślałam, że ukaże się dopiero w maju, to znak, że czas zabrać się za "Pięć lat kacetu". Najbardziej mnie cieszy Bradbury, wprawdzie książkę już czytałam, ale tylko z biblioteki, a takiego wydania szkoda nie mieć. Ciekawa jestem nowej wersji Makbeta od Nesbo, ale to w dalszej niż bliższej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nawet później miał być niż w maju. Ale widocznie wydawnictwo postanowiło pójść za ciosem, bo zainteresowanie spore. Mam dokładnie to samo z Bradburym. Chociaż bardziej czekam na pełną wersję "Kronik", której u nas dotąd nie było, a Mag w końcu wyda.

   Usuń
 9. Liu oczywiście, Bradbury do kolekcji i Morgan na deser.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sobie tego Raya bardzo chętnie odświeżę, bo czytałem lata temu, jak jeszcze mój gust i wrażliwość literacka nie był tak wyrobione. Aczkolwiek bardzo mi się podobało. A teraz aktualnie czytam po raz drugi "Terror" i nie mogę się doczekać serialu. :)

   Usuń
  2. Ja też odświeżę ale później, może w przyszłym roku. Tak samo chcę ponownie zasiąść do Hyperionów skoro już wspominasz o Simmonsie. Niedawno połknąłem Endymiony i wydaje mi się, że pierwszą dylogię potraktowałem nieco po łebkach.

   Usuń
  3. JA też, ale na pewno nie w tym roku. Myślę, że w przyszłym wrócę do Simmonsa i wtedy też się zabiorę za Diunę przy okazji, taki rok sf w rozmachu. ;)

   Usuń