Zysk i S-ka
"Wojna i pokój" to powieść, którą trzeba znać – jest nie tylko historycznym arcydziełem, ale też inspiracją dla wielu współczesnych pisarzy. Wychwalali ją Fiodor Dostojewski i Gustave Flaubert, a Ernest Hemingway od Tołstoja uczył się pisać o wojnie. Jako nieprzemijający klasyk doczekała się też wielu, również oscarowych, ekranizacji, a najnowszą jest widowiskowy miniserial BBC z 2016 roku.
Albatros
"Filary ziemi" najsłynniejsza powieść Kena Folletta, to trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 roku powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland.
Rebis
Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?
Na tom ten składają się trzy głośne utwory: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Zagroda Matriony oraz Zdarzenie na stacji Koczetowka. Więzień łagru, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie; prosta i dobra kobieta, „człek sprawiedliwy”, biernie poddająca się temu, co przyniesie los; młody lejtnant, prawdziwy „człowiek radziecki”, który bez wahania wydaje na pewną śmierć zbiegłego jeńca. Czy coś łączy bohaterów tak różnych opowiadań? Jeśli tak, to jest to poszukiwanie przestrzeni dla siebie – u każdego na własny sposób – w represyjnym, totalitarnym państwie, które każdemu wyznacza miejsce w szeregu.
Mag
Upowłokowiony w uszkodzone ciało bojowe Klina Takeshi Kovacs służy jako najemnik w sponsorowanej przez Protektorat, brutalnej wojnie domowej, mającej zdławić rewolucję na Sanction IV.Korzystając z szansy dołączenia do tajnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front wydaje się miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.Updałe Anioły zdzierają powłokę z 26. wieku, odsłaniając nagą przemoc, głupotę i czystą chciwość, które sprawiają, że człowiek okazuje się zupełnie nieprzygotowany na odkryte dziedzictwo: gwiazdy.
Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.
Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim…Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek.Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei.Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.
Prószyński i S-ka
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.
Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.
Znak
Najsłynniejsze sprawy legendarnego „detektywa kości”Nowa książka autorów kultowej Trupiej farmy” Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna Trupa Farma – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci.Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety.Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę?
Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków? Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego? Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego „detektywa kości”!
Dolnośląskie
Lata70. ,skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…
Źródła okładek i tekstów:
Coś dla was? Tyle ciekawych rzeczy, że na pewno coś się znajdzie. :)
Grzesiuk wiadomo, Sołżenicyna musze najpierw Archipelag Gułąg ogarnąć.
OdpowiedzUsuńTo w kwietniu jest chyba znacznie krótsze, bo Gułag to ma 3 tomy. ładnie to wydane w pakiecie na twardo, musiałbym też kiedys w końcu kupić, bo mam to w planach przeczytać co najmniej z 5-6 lat.
UsuńSołżenicyn praktycznie cały wychodzi w tym wydaniu, więc jak Ci się spodoba, to będziesz miał możliwość skompletowania :)
UsuńTrupia farma miała już chyba premierę w marcu - przynajmniej z taką datą widnieje na stronie Znaku. Co prawda jest dostępna tylko tam do 4 kwietnia, ale ja uznałem to za nowość z marca :)
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o Filary ziemi, to jest kolejne wydanie, albo wznowienie, ponieważ na początku stycznia jakoś można było kupić książkę Folleta z tą okładką :)
Z Twoich to na pewno cały Mag, Rebis i kilka innych, których tutaj nie ma. Jest tego wyjątkowo dużo w kwietniu :)
Zdaje się, że tylko w wybranych księgarniach. Poza tym, nie zaszkodzi przypomnieć ludziom, że szykuje się kolejna ciekawa pozycja. ;)
UsuńTak, wiem, to już chyba z 5 wydanie. Ale jak wyżej + ja też chcę to mieć w zapo, bo co jakiś czas wracam do tych postów i patrzę, co przeczytałem, a co mi umknęło. ;)
No, mega dużo. Ja jeszcze myślałem od tym Rajaniemi, ale zbyt dużo tego. Nie ogarnę, może w dalszych miesiącach, o ile mnie to przekona do siebie.
Mag w całości. ;)
OdpowiedzUsuń"Boso ale w ostrogach" i "Koniec śmierci".
W przyszłości Nesbo. :)
Kolejna magomaniaczka. :P
UsuńOd razu maniaczka. ;)
UsuńJa tam jestem MAGomaniacz i się z tym nie kryję. :) Słuchaj, ja 90% fantastyki mam z tego wydawnictwa, bo to literatura, która mnie interesuje, więc tego nazwać inaczej się nie da. :P
UsuńPewniaki to Sanderson i Bradbury. Reszta się zobaczy. :)
OdpowiedzUsuńNie zaskoczyłaś mnie. A ta "Wojna" nie interesuje czy czytałaś już?
UsuńInteresuje, ale nie wiem, czy akurat teraz. Myślę, czy wziąć do recenzji, czy dać sobie teraz spokój, bo to jednak kolejna klasyka słusznych rozmiarów, a Dickens trochę mnie zmęczył. No ale jeszcze nie wiem, dlatego się zobaczy. :)
UsuńPo Dickensie mogłoby być ciężko, bo to podobny format i ciężar gatunkowy. Ale ja na pewno poczytam obu autorów.
UsuńTak samo!
UsuńO matko ile cudności! Bradbury, Trupia farma, Sanderson, może Tołstoj i może Sołżenicyn. A tu z marca jeszcze mam stosy do czytania!
OdpowiedzUsuńHehehe, ja już przy zapowiedziach lutowych, jak zerknąłem na marzec, wiedziałem ile się tego nasr....nazbiera i będzi czytania do wakacji. :P
UsuńŻeby tylko do wakacji, biorąc pod uwagę, że w sumie ostatnie miesiące też dosyć obrodziły :P :)
UsuńKilka pozycji mnie też zainteresowało. Cały czas się czaję na "Wojnę i pokój", mam w domu jeszcze takie stareńkie wydanie :)
OdpowiedzUsuńO, tych wydań to pełno jest i raczej w każdej księgarni i antykwariacie. Jest w czym wybierać. :)
UsuńTylko Bradbury, Dawca oczywiście wpisany na listę zakupów, ale nie tak od razu :)
OdpowiedzUsuńI to jest trafny wybór. :)
UsuńZaskoczył mnie Grzesiuk, bo myślałam, że ukaże się dopiero w maju, to znak, że czas zabrać się za "Pięć lat kacetu". Najbardziej mnie cieszy Bradbury, wprawdzie książkę już czytałam, ale tylko z biblioteki, a takiego wydania szkoda nie mieć. Ciekawa jestem nowej wersji Makbeta od Nesbo, ale to w dalszej niż bliższej przyszłości.
OdpowiedzUsuńChyba nawet później miał być niż w maju. Ale widocznie wydawnictwo postanowiło pójść za ciosem, bo zainteresowanie spore. Mam dokładnie to samo z Bradburym. Chociaż bardziej czekam na pełną wersję "Kronik", której u nas dotąd nie było, a Mag w końcu wyda.
UsuńLiu oczywiście, Bradbury do kolekcji i Morgan na deser.
OdpowiedzUsuńJa sobie tego Raya bardzo chętnie odświeżę, bo czytałem lata temu, jak jeszcze mój gust i wrażliwość literacka nie był tak wyrobione. Aczkolwiek bardzo mi się podobało. A teraz aktualnie czytam po raz drugi "Terror" i nie mogę się doczekać serialu. :)
UsuńJa też odświeżę ale później, może w przyszłym roku. Tak samo chcę ponownie zasiąść do Hyperionów skoro już wspominasz o Simmonsie. Niedawno połknąłem Endymiony i wydaje mi się, że pierwszą dylogię potraktowałem nieco po łebkach.
UsuńJA też, ale na pewno nie w tym roku. Myślę, że w przyszłym wrócę do Simmonsa i wtedy też się zabiorę za Diunę przy okazji, taki rok sf w rozmachu. ;)
Usuń