piątek, 23 czerwca 2017

LEGENDA WIKINGÓW. OPOWIEŚCI O RAGNARZE LODBROKU, JEGO ŻONACH I SYNACH - Artur Szrejter [recenzja]

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 141
Gatunek: Historia
Moja ocena: 4+/6

"Legendarny władca wikingów"

Serial Wikingowie to obecnie jedna z najciekawszych i najpopularniejszych telewizyjnych produkcji, po którą sięgnęło wiele osób chętnie zasiadających przed ekranem. Ragnar i jego potomkowie, czyli główni bohaterowie produkcji nie bez powodu są tak lubiani i chętnie oglądali: byli to bowiem świetni królowie, mądrzy politycy, gospodarni panowie i przede wszystkim waleczni, odważni i nieco szaleni wojownicy, których kreacje bardzo dobrze zostały stworzone przez twórców serialu. Świetne role odegrali Travis Fimmel (Ragnar Lodbrok), Katheryn Winnick (Lagertha), Alyssa Sutherland (Aslaug) czy Alexander Ludwig (Björn). Bardzo dobrze zagrali również między innymi Clive Standen wcielający się w postać Rola, Gustaf Skarsgård grający Flokiego czy Donald Logue jako Król Horik.

"Wikingowie" to produkcja bardzo widowiskowa, ciekawa, wciągająca i zachwycająca kreacjami postaci, ale i całego świata wikingów, który w ostatnich latach cieszy się rosnących zainteresowaniem w kulturze masowej, dzięki czemu serial zyskał sobie naprawdę wielu fanów na całym świecie. Przyczynił się też do powstania omawianej dziś przeze mnie książki Artura Szrejtera. Serial tak bardzo spodobał się przyjaciołom i rodzinie autora, że Ci zaczęli silnie go namawiać, żeby napisał książkę o Ragnarze. A namawiali nie bez powodu, bo Szrejter to znany popularyzator nauki i pisarz, który w swoich książkach i artykułach często porusza temat wikingów i często związanych z nimi Słowian. Sam zresztą jest też fanem serialu, więc szybko uległ namowom najbliższych i postanowił napisać własną książkę o legendarnym wikingu. I tym sposobem powstała Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach, której przeczytania ja - oczywiście też wielki fan serialu i wikingów - nie mogłem sobie odmówić.

Książka składa się z dwóch części opowiadających o Ragnarze, powstałych w oparciu o dwie różne sagi, co z pewnością zaskoczy wielu czytelników. Istnieje bowiem islandzka opowieść spisana w XIII wieku - Saga o Ragnarze Lodbroku, oraz duńska historia powstała na przełomie XII i XIII wieku  - Czyny Duńczyków, autorstwa Saxona Grammaticusa. Na ich podstawie autor przygotował dwie przygodowe staroskandynawskie opowieści o sławnym wikingu. Co ciekawe obie równie wiele różni, jak i dzieli. Pierwsza z nich opowiada o Ragnarze Lodbroku, a druga o Regnerze Lothbrogu. Same nieco odmienne nazwy postaci nie mogą dziwić, bo znane jest różne nazywanie tych samych osób przez różnych autorów. Rdzeń sag jest też bardzo podobny, ale po przyjrzeniu się tym opowieściom bliżej zauważymy, że są to całkiem dwie osobne historie. Nie będę tutaj przedstawiał, co je różni, bo to warto sprawdzić samemu, ale dopowiem, że twórcy serialu wykorzystali po trochu z jednej i drugiej opowieści, a także dołożyli nieco własnej inwencji, aby stworzyć kolejną, chyba jednak bardziej spektakularną, żeby przyciągnąć i zainteresować widzów.

Artur Szrejter opowiada w książce o synu króla Darów, którego historia zaczyna się od wyruszenia w bój i pokonania olbrzymiego węża. Dzięki temu zyskał sławę i szacunek, które w następnych latach jeszcze wzrastały, dzięki podbojom wielu obcych ziem i zwyciężaniu w mnóstwie mniejszych i większych potyczkach i bitwach, zabijając przy tym wielu przeciwników, o czym tutaj przeczytamy. Znany był również jako czuły i pożądany kochanek, który miał wiele kobiet. Thora, Aslaug czy Lathgertha to jego żony, które zaznaczyły mocno swoje pozycje na świecie i były bardzo ważne w historii Ragnara. Legendarny wojownik stał się też bardzo sławny dzięki swoim synom, którzy mieli niemniej wielkie, a niektórzy twierdzą nawet, że większe od samego ojca, osiągnięcia i wyczyny. Waleczny i silny Björn Żelaznoboki czy mądry i przebiegły Iwar Bez kości dali się we znaki wielu wrogom Ragnara i jego rodziny. Cała książka opowiada, więc historię nie tylko samego legendarnego wikinga, ale także jego żon i synów. Dołączone zostały do niej także czarno-białe ilustracje i mapa obrazująca świat podróży Ragnara i jego synów, żeby pokazać jak wielki był zasięg ich obecności, podróży i podbojów na świecie. A to wszystko przedstawione zostało na zaledwie stu czterdziestu stronach, które są do przeczytania w maksymalnie dwa wieczory, ewentualnie jeden dzień, jeśli mamy bardziej wolny.

Ragnar Lodbrok jest postacią półlegendarną i spór o jego faktyczne istnienie najprawdopodobniej nigdy nie będzie w pełni rozstrzygnięty. Autor tej książki nie próbował ani podważać, ani umacniać jego istnienia, tylko przedstawić lekką, przyjemną i ciekawą pozycję przygodową, którą przede wszystkim będzie dobrze się czytać - i tak też się w moim przypadku stało. Dlatego Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach to książka, którą przede wszystkim polecam pasjonatom wikińskich wojowników i spragnionym dowiedzenia się więcej o legendarnym wikingu fanom serialu.

Za książkę, autograf i dedykację dziękuję bardzo serdecznie:

Instytutowi Wydawniczemu Erica...4 komentarze:

 1. Wikingów uwielbiam, o czym dobrze wiesz, a do Ragnara mam słabość, więc książka bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie Artur dalej pisał, więc będzie co czytać. :)

   Usuń
 2. Lektura tego tomu dopiero przede mną. Czytałam poprzednie książki autora. Bardzo przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że czytałaś, bo sam mi wspominał. :P Mi też przypadł do gustu. Dobry styl, nie akademicka, sucha literatura, tylko bardziej pod prozę.

   Usuń