niedziela, 25 lipca 2021

JAK PISAĆ. PAMIĘTNIK RZEMIEŚLNIKA (WERSJA ROZSZERZONA) - Stephen King [opinia]

Tytuł oryginału: On Writing: A Memoir of the Craft 
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Tomasz Wiliusz
Liczba stron: 311
Gatunek: Autobiografia, esej
Moja ocena: 4+/6
Jedna z niewielu pozycji literackich Kinga, nie będąca powieścią lub opowiadaniem, w której Stephen odkrywa przed przyszłymi pisarzami tajniki zgrabnego i poprawnego pisania oraz uświadamia, jak istotną pełni ono rolę w jego życiu prywatnym. To, o co chodzi w pisaniu jest zawarte najlepiej w jego słowach:

"W pisaniu nie chodzi o zarabianie pieniędzy, zdobywanie sławy, panienek, partnerów czy przyjaciół. W ostatecznym rozrachunku chodzi w nim o wzbogacanie życia tych, którzy czytają nasze książki, a także naszego własnego."*

Najważniejsza reguła, jaką King stale powtarza, aby sprawnie i dobrze pisać, opiera się po prostu na systematycznym pisaniu czegokolwiek i bardzo częstym czytaniu wszelkiej maści książek (część najwartościowszych wymienia sam na końcu książki). Przedstawia oczywiście reguły poprawnej pisowni przy użyciu ortografii, tworzeniu ciekawych dialogów czy ostatecznym redagowaniu, ale najważniejszy w tym i tak jest to, aby wyrobić sobie nawyk systematycznego pisania i zainteresowania potencjalnego czytelnika.

Książka oprócz pisania o pisaniu również zawiera w sobie element autobiograficzny, gdzie King otwarcie przyznaje, jak źle mu się wiodło przed tym, nim stał się sławny, jak ważne dla niego i rodziny jest samo tworzenie na co dzień nowych tekstów i wreszcie na koniec, pisząc o fatalnym w skutkach spacerze 19 czerwca 1999-ego roku, kiedy to został potrącony i strasznie poszkodowany udowadnia, że pisanie potrafi także uczynić życie lepszym i milszym, a nawet i je uleczyć.

"Pisanie każe nam wstać, wyzdrowieć, poczuć się lepiej. Daje nam szczęście."**

Zdecydowałem się po raz drugi sięgnąć po tę książkę, ponieważ pojawiła się jej aktualizacja z okazji 20-lecia jej wydania i ciekawiło mnie, co też się nowego tam pojawiło. Mówiąc konkretnie, nowe rozszerzone wydanie  jest dłuższe o 35 stron i zawiera 4 dodatkowe mini rozdziały:

- I znów jeszcze jedno, część III  
- I jeszcze jedno po raz czwarty 
- Owen King: Jak nagrywałem audiobooki dla mojego taty
- Stephena Kinga Joe Hill: Rozmowa z moim tatą

Dwa pierwsze to tylko aktualizacja listy lektur wartych do zapoznania, które King przeczytał w latach 2000-2019. Natomiast dwa ostatnie rozdziały związane są jak widać z synami Kinga. Pierwszy z nich to esej, który Owen napisał dla New Yorkera w 2018 roku, a drugi to zapis ze spotkania Joego ze Stephenem zorganizowanego przez Porter Square Books w 2019. 

I tak oto niemalże w całości wygląda Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (wersja rozszerzona). Pełna szczerości i typowego kingowego humoru książka, która sprawia, że pojawia się uśmiech na twarzy i mały promyk nadziei dla tych, którzy do tej pory nie mogli lub po prostu nie chcieli obnosić się ze swoim zamiłowaniem do pisania, i powstałymi już tekstami - ze skromności czy braku pewności siebie, kto wie - i dzięki czemu nawet tym, którzy na co dzień nie piszą, aż chce się usiąść przed własnym komputerem i zacząć pisać cokolwiek. :)


* Stephen King, Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (Wersja rozszerzona), Prószyński i s-ka, Warszawa 2021, s. 265.
** Tamże, s. 265.

6 komentarzy:

 1. O ile nie przepadam za książkami Kinga, to z tą chętnie się zapoznam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka od jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiednie słowa do odpowiedniej osoby. To mi się podoba. :)

   Usuń
 3. Widzę, że czytasz Billy`ego Summersa.
  To ja poczekam na recenzję, chociaż pewnie i tak niedługo nabędę drogą kupna)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, i powiem Ci na ten moment, że czyta się bardzo dobrze, dużo typowego obyczajowego Kinga. Ale ten bohater jako seryjny morderca średnio mi się widzi. Ale cholera daleki jestem od oceny, bo nie mam pojęcia co będzie dalej, czy idzie to w dobrą, czy w złą stronę i wyjdzie kaszana. Zobaczymy. Póki co 1/3 za mną.

   Usuń