czwartek, 30 czerwca 2016

MASA O KILERACH POLSKIEJ MAFII: JAROSŁAW SOKOŁOWSKI "MASA" W ROZMOWIE Z ARTUREM GÓRSKIM - Artur Górski [recenzja]


Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Liczba stron: 184
Gatunek: Wywiad
Moja ocena: 3+/6

"Kilerzy na usługach mafii"

Kiedy zobaczyłem w zapowiedziach wydawnictwa Prószyński i S-ka kolejną książkę z byłym pruszkowskim gangsterem Masą, to pomyślałem sobie, że niektórzy ludzie urodzili się z darem zarabiania konkretnych pieniędzy. Jarosław Sokołowski "Masa" miał nosa do zarabiania dużych nominałów nielegalnie jako członek zorganizowanej grupy przestępczej, a uczynienie z niego najważniejszego polskiego świadka koronnego tylko na początku dawało do myślenia, że człowiek przez całe życie będzie się ukrywał i żył skromnie odpokutowując popełnione zbrodnie. Bynajmniej status świadka nie ograniczył jego możliwości i teraz zarabia duże pieniądze legalnie sprzedając historie polskich mafii, które pogrążył swoimi zeznaniami. Historie te przedstawiane są w książkach w formie wywiadów z dziennikarzem i pisarzem Arturem Górskim. Wcześniej pojawiły się już cztery książki tego duetu, gdzie główne tematy były o porachunkach, pieniądzach, kobietach i bossach polskiej mafii. Najnowsza przybliżyć ma nam kilerów na usługach mafii. 

środa, 29 czerwca 2016

Zapowiedzi na lipiec

Generalnie lipiec to ja spędzę nad książkami, które miałem przeczytać po części w czerwcu, a zalegają mi przez Mistrzostwa, bo oglądam większość meczy i ostro kibicuję naszym. Ale co tam. Wyszukałem i tak tylko 2 pozycje dla siebie, które będę chciał przeczytać, i ,co najciekawsze, są to dwie książki klasyków grozy, więc będzie okazja nadrobić zaległości. Proszę bardzo, o to one: 


„Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” to drugi po „Zgrozie w Dunwich” i innych przerażających opowieściach wybór najlepszych utworów H.P. Lovecrafta. Tym razem klasycznym opowiadaniom grozy, takim jak „Zeznanie Randolpha Cartera”, „Reanimator Herbert West” czy „Coś na progu”, towarzyszą utwory fantastyczne, tajemnicze i piękne wędrówki po krainie snów – na czele z krótką powieścią „Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka”, jednym z największych popisów kosmicznej wyobraźni pisarza.

Opowiadania uzupełnia słynny esej Lovecrafta „Nadprzyrodzona groza w literaturze”, niezrównany przewodnik po literackiej grozie, po raz pierwszy z dokładną bibliografią.

Wszystkie utwory w wiernym, znakomitym literacko przekładzie Macieja Płazy, który za „Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści” został nagrodzony przez „Literaturę na Świecie”. Książkę wzbogaca obszerne posłowie i zdobią znakomite ilustracje Krzysztofa Wrońskiego."



"Ambrose Bierce znany jest czytelnikom polskim ze zbiorów opowiadań „Jeździec na niebie” i „Czy to się mogło zdarzyć?”. Do kompletu jego opowieści spod znaku grozy brakowało dwudziestu czterech opowiadań, które zawiera niniejsza edycja. Łącznie z legendarną już historią „Odpowiednie warunki”, którą cenił sam H. P. Lovecraft, umieszczając ją na prywatnej liście najlepszych utworów tego gatunku obok tekstów Blackwooda, Machena, Chambersa."



Tego Lovecrafta to w zasadzie już mam u siebie na półce, dzięki uprzejmości wydawnictwa Vesper. Nie czytałem natomiast jeszcze "Zgrozy w Dunwich", na którą ostrzyłem pazury od jakiegoś czasu, więc najpierw przeczytam tom 1, a potem dopiero  „Przyszła na Sarnath zagłada" . W każdym razie jeśli nie widzieliście wydań tych dwóch części Lovecrafta, i samego autora nie mieliście jeszcze okazji poznać, to wkrótce wam go przybliżę i wrzucę fotki. Wydania są wykonane wprost rewelacyjnie i z przyjemnością trzyma się je w rękach. Pod względem merytorycznym zostały podobno również rewelacyjnie przygotowane i najlepiej z dotychczas wydanych od tego autora na naszym rynku (jak twierdzi wielu recenzentów i krytyków). Trzeba szybko nadrobić zaległości, bo nie mogę się doczekać powrotu do HPLa. 

Mieliście już okazje przeczytać coś od Lovecrafcta albo Bierce'a? Czekacie na którąś z tych pozycji? :)

niedziela, 26 czerwca 2016

OSTATECZNY ARGUMENT - Joe Abercrombie [recenzja]


Tytuł oryginału: Last Argument of Kings
Cykl: Pierwsze prawo (tom: 3)
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 838
Gatunek: Fantasy, low fantasy
Moja ocena: 5+/6

"Ostateczna konfrontacja"

Czarnoksiężnik Bayaz, zabójczyni Ferro Maljinn, oficer Jezal dan Luthar i barbarzyńca Logen Dziewięciopalcy powracają po długiej, ciężkiej i niespełnionej podróży do Adui, gdzie wszyscy się rozstają. Logen wyrusza na północ, gdzie Unia toczy wojnę z jego dawnym przyjacielem, a obecnie największym wrogiem - Bethodem; odmieniony Jezal ma dosyć wojny i wraca do ukochanej kobiety, u której chce znaleźć spokój, miłość i pocieszenie; przebiegły Pierwszy Wśród Magów Bayaz ciągle knuje i planuje coś tajemniczego, a Ferro usuwa się w cień i znika nie wiadomo gdzie. Natomiast superiora Glokta prowadzi potajemną walkę, gdzie zastraszając, szantażując, przekupując i na wszelkie sposoby oszukując, zdobywa głosy poparcia dla arcylektora Sulta, który chce objąć tron po zmarłym królu. 


"Człowiek powinien składać tylko takie obietnice których na pewno będzie mógł dotrzymać."*

niedziela, 19 czerwca 2016

KONIEC WARTY - Stephen King [recenzja]

Tytuł oryginału: End of Watch
Cykl: Bill Hodges (tom: 3)
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 479
Gatunek: Powieść sensacyjna, thriller, science fiction
Moja ocena: 4/6








Stephena Kinga nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu czytelnikowi. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że większość mieszkańców naszego globu przynajmniej raz słyszała jego nazwisko. Najbardziej znany i poczytny amerykański pisarz, który w swoim dorobku ma ponad 60 powieści i 10 zbiorów opowiadań, może także poszczycić się największą liczbą ekranizacji na podstawie jego książek. Niestraszne mu żadne gatunki. W swoim literackim dorobku ma horrory, thrillery, kryminały, dramaty, science fiction, poematy, baśnie, fantasy i non fiction. Nigdy jednak nie szło mu zbyt dobrze pisanie kryminałów i postanowił się z tym gatunkiem ponownie zmierzyć, rozpoczynając dwa lata temu trylogię detektywistyczną z protagonistą Billem Hodgesem. Koniec warty to sześćdziesiąta-nie-wiem-już-która najnowsza z jego książek i zarazem zwieńczenie tej trylogii kryminalnej. Zobaczcie jak wyszło mu jej zakończenie.

środa, 15 czerwca 2016

Nowości MAGa

Od dzisiaj w sprzedaży:

Tytuł: Dusza cesarza   
Cykl: Elantris
Tłumaczenie:  Anna Studniarek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 128
Cena detaliczna: 19,00 zł






Tytuł: Ostre cięcia   
Cykl: Pierwsze prawo
Tłumaczenie:  Robert Waliś
Oprawa: miękka
Ilość stron: 416
Cena detaliczna: 35,00 zł

Wakacyjne daty MAGa

Na forum standardowo pojawiła się informacja o pozycjach Wydawnictwa MAG, jakie pojawią się w lipcu i sierpniu:

Lipiec:
Jim Butcher - Białe noce - 22.07
Robin Hobb - Przeznaczenie błazna 29.07

Sierpień:
Miles Cameron - Okrutny miecz - 03.08
Kim Harrison - Za garść amuletów - 12.08
Brandon Sanderson - Cienie Tożsamości (Wydanie 2) - 12.08
Brandon Sanderson - Żałobne opaski (Wydanie 2) - 12.08
David Mitchell - Slade House (Uczta Wyobraźni) 26.08
Dan Simmons - Olimp - 26.08
Neil Gaiman - Nigdziebądź (wersja autorska) - 31.08

wtorek, 7 czerwca 2016

HOTEL NEW HAMPSHIRE - John Irving [recenzja]


Tytuł oryginału: The Hotel New Hampshire
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 595
Gatunek: Czarna komedia, dramat obyczajowy, literatura współczesna zagraniczna
Moja ocena: 5/6

"Życie jest na serio, a sztuka dla frajdy*"


Hotel New Hampshire to powieść opowiadająca o rodzinie Berrych, których historia zaczyna się od romansu między Winem Berrym i Mary Bates. Poznali się w pensjonacie Aburthnot-Na-Przymorzu, gdzie też się w sobie zakochali i postanowili związać na zawsze. Na świat przyszła piątka ich dzieci: Frank, Franny, John, Lilly i Jajo. Średni z nich, czyli John, jest narratorem odkrywającym przed nami losy swojej rodziny. Najważniejszym wydarzeniem w historii Berrych, i momentem, od którego zaczyna się najważniejsza część fabuły jest wykupienie przez Wina starej szkoły dla dziewcząt i przerobienie jej na hotel. Od tego wydarzenia poznajemy familię w codziennych przeróżnych sytuacjach; raz śmiesznych, raz smutnych, często też i nerwowych. Widzimy jak radzą sobie z prowadzeniem hotelu, jak wygląda ich życie poza hotelowe i jak wyglądają ich relacje z przeróżnymi osobami, które napotkają na swojej drodze (a są to między innymi zgwałcone kobiety, prostytutki czy radykałowie).

niedziela, 5 czerwca 2016

Damsko-męskim okiem o: Harry Potter i Więzień Azkabanu - Joanne Kathleen Rowling [recenzja wspólna]


Tytuł oryginału: Harry Potter and the Prisoner of the Azkaban
Cykl: Harry Potter (tom: 3)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 455
Gatunek: Fantasy
Moja ocena: 5+/6


Cześć wszystkim! Trochę nas nie było, co musicie nam wybaczyć, bo tak niestety wyszło. Ale ważne, że już jesteśmy i wspólnie z Asią z WirtualnejKsiążkipo raz drugi, udało nam się napisać recenzję do Harry'ego. Dziękujemy bardzo za wszystkie miłe słowa i komentarze po pierwszej odsłonie  Damsko-męskim okiem o:. Liczymy, że i tym razem wam się spodoba. Kolejna część będzie w lipcu, kiedy już Aśka się obroni na piątkę i będziemy mogli na szybko ruszyć z Czarą ognia. A tymczasem, zapraszamy do wspólnej recenzji części trzeciej. :)


czwartek, 2 czerwca 2016

Zdobycze majowe i podsumowanie


Kupione na nieprzeczytane.pl

1.Maja Lunde - Historia pszczół
2. J. K. Rowling - Harry Potter i Czarna Ognia


Recenzyjne

3. John Irving - Hotel New Hampshire (e-book)
4. Joe Abercrombie - Ostateczny argument
5. Brandon Sanderson - Żałobne opaski
6. Artur Szrejter - Herosi mitów germańskich: Sigurd bohater północy, tom: 2



środa, 1 czerwca 2016

Nowa wersja planów MAGa

Na forum Andrzej Miszkurka tradycyjnie przedstawił plan wydawniczy. Tym razem na okres wrzesień-listopad:

WRZESIEŃ:
Keith Roberts  - Pawana (Artefekty)
Walter Tevis - Człowiek, który spadł na ziemię (Artefekty)
Anthony Ryan - The Waking Fire
Leigh Bardugo - Szóstka wron
Brandon Sanderson - Elantris

PAŹDZIERNIK:
Neal Stephenson - 7EW
Jim Butcher - Small Favor
Robin Hobb - Skrytobójca błazna
Tui T. Sutherland - Mroczny sekret
Christopher Priest - Adjacent (UW)

LISTOPAD:
Cassandra Clare - Tales from the Shadowhunter academy
Brandon Sanderson - Bezkres magii
Dan Simmons - Endymion (Artefekty)
Dan Simmons - Triumf Endymiona (Artefekty)
Kim Harrison - Za kilka demonów więcej


Na chwilę obecną widzę tutaj 6 pozycji dla siebie. A Wy? :)